Telefon
Bilgi Formu

Binanın Riskli Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Binanın Riskli Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve çevresindeki pek çok ili de etkileyen depremden sonra binaların depreme karşı dayanıklı olup olmadığı konusunda, hangi binaların riskli hangi binaların güvenli olduğuna dair tartışmalar başladı. Ağır hasarlı, orta hasarlı ve az hasarlı bina tanımları binanın risk seviyesini gösteriyor.

Deprem haritası gösteriyor ki Türkiye aktif fayların bulunduğu topraklara sahip ve deprem riski ülkenin yüzde 98’ini ilgilendiriyor. Bu nedenle özellikle fay hattı yer alan bölgelerde, riskli bina tespit edilmesine ilişkin esaslara uyularak yapının riskli olup olmadığını öğrenmek önemlidir. Binaların hasar tespiti için de uzman kişilerden yardım almak en doğru yöntemdir. 

Binanın Riskli Olup Olmadığını Anlamak Neden Önemlidir?

Bazı binalar depreme karşı yeterli önlemler alınmadığı durumlarda riskli hale gelebilirler. Riskli binalarda yaşayanların hayatı tehlike altında olabileceğinden binanın riskli olup olmadığının tespiti oldukça önemlidir.

Riskli binaların tespiti için yapılacak ilk işlem bina hasar tespiti yapan uzmanlar tarafından yapılacak olan incelemedir. Bu incelemede belirli esaslara göre binanın taşıyıcı sistemleri, çatısı, duvarları, zemin etüdü gibi konular detaylı bir şekilde incelenir. Böylece binanın ne kadar güvenli olduğu belirlenir.

Bina hasar tespiti sonucunda binanın riskli olduğu ortaya çıkarsa gerekli onarımları yapılmalı ve güvenli hale getirilmelidir. Aksi takdirde deprem veya diğer doğal afetlerde insanlar için büyük tehlike arz edebilirler.

Özellikle deprem riskinin yoğun olduğu bölgelerde yaşayan kişilerin binanın riskli olup olmadığını mutlaka kontrol ettirmeleri gerekmektedir. Bu sayede can güvenlikleri sağlanarak yaşamlarına devam edebilirler. Yeni bir ev almayı düşünüyor ve satılık ev arıyorsanız konut projelerini ve firmalarını iyice araştırmalı, güvenilir ve referansları kuvvetli firmaları tercih etmelisiniz. Bunun için blog sayfamızdaki “Konut Projelerinden Ev Almanın Avantajları” başlıklı yazımızı incelemek isteyebilirsiniz.

Riskli Yapı Tespiti Nasıl Yapılır?

Riskli binaların tespiti Bakanlık tarafından lisanslandırılmış kurum ve kuruluşlar tarafından yapılmaktadır. Riskli bina tespiti için yapılacak işlemlerin masrafları mal sahiplerine ait olup her bir mal sahibi hissesinin oranına göre bu masrafı öder.

Risk tespiti deprem gibi binaya hasar meydana getirebilecek afetlerin ardından mühendis ve mimarlardan oluşan teknik heyet gözetiminde yapılır. Heyet, depremin binaya vermiş olduğu hasarı gözlemleyerek değerlendirir. Değerlendirme sonucunda ise bina; ağır hasarlı, orta hasarlı, az hasarlı ya da acil yıkılacak bina olarak tanımlanır. Bu noktada binanın depremden önce sahip olduğu hasarlar değerlendirme kapsamında değildir.

Az Hasarlı Bina: Depremin binanın sıvasında, boyasında ve duvarlarında ince çatlaklar oluşturduğu, sıvaların duvarlardan düşmesine neden olduğu ölçüdeki hasarları ifade eder. Binanın kullanılmasının devam etmesinde herhangi bir sakınca yoktur. 

Orta Hasarlı Bina: Deprem sebebiyle binanın taşıyıcı kısımlarında çatlaklar ve duvarlarında yarıklar meydana geldiyse bu bina orta hasarlı olarak kabul edilir. Bu kategorideki binalarda, taşıyıcı kısımlarda onarma ve güçlendirme işlemi yapılmadan bina kullanılmamalıdır. 

Ağır Hasarlı Bina: Depremin binanın taşıyıcı kısımların büyük kısmında geniş yarılmalara yol açtığı hasar ölçüsüdür. Ağır hasarlı binalar onarılamaz taşıma gücü kaybına sahiptirler ve binanın kullanılması mümkün değildir.

Profesyonel bir bakış açısıyla yapılacak inceleme sonucunda, riskli binalarda hangi adımların atılacağına karar verilebilir. Binanızın risk düzeyini bilmeniz potansiyel tehlikelerin önüne geçmeniz konusunda size yol gösterecektir. Unutmayın ki yapısal sorunları ihmal etmek sadece maddi kayıplara yol açmıyor.

Memnuniyet ve güven odaklı iş yapmayı felsefesi haline getiren İBF İnşaat, iyi kaliteyi iyi fiyatlarla sunarak satılık ev arayışında olanlar için Kayseri’nin her geçen gün biraz daha değerlenen ve odak noktası haline gelen lokasyonlarında konut projeleri üretiyor. Satılık daireler, görenler üzerinde şık bir etki yaratırken görünmeyen tarafta ise sağlamlık ve kalite ile huzurlu, sağlıklı bir yaşam sürülmesini mümkün kılar. Siz de İBF İnşaat’ın Kayseri’de satılık daireler inşa ettiği projeleri inceleyerek ister oturmak için isterseniz de karlı bir yatırım için seçim yapabilirsiniz.

Biz Sizi Arayalım

Tarafıma ait olan elektronik iletişim adreslerine, İBF Doğan İnşaat ‘e bağlı şirketleri ve iştir akleri tarafından doğrudan veya dolaylı olarak mal ve hizmetlerini tanıtmak veya imajını arttırmak amacıyla elektronik iletişim araçlarıyla ticari elektronik ileti göndermesine ve tüm verilerimin hizmet sağlayıcının bilgi sisteminde tutulmasına işlenmesine, ticari elektronik içeriğini ve diğer kayıtları T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığına sunmak üzere kayıt altına alınarak saklanmasına 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun uyarınca izin veriyorum.