Telefon
Bilgi Formu

Ev Satın Alırken Hangi Aşamalardan Geçilir?

Ev Satın Alırken Hangi Aşamalardan Geçilir?

Beklentilerinizi karşılayan satılık ev bulma süreci istediğiniz evin bulunmasıyla bitmez. Bunun ardından evi satın alırken yerine getirmeniz gereken birtakım prosedürler de vardır. Bu prosedürler hakkında ne kadar çok bilgi sahibi olursanız ev satın alma sürecinde o kadar rahat hareket edersiniz.

Rayiç Bedelinin Belirlenmesi

Satın alınacak evin piyasadaki güncel değeri için “rayiç bedeli” ifadesi kullanılır. Rayiç bedeli yalnızca evler de değil, arsa ve taşıt gibi pek çok alım ve satım işlemlerinde karşımıza çıkar. Rayiç bedeli, sigorta ve vergi alanında da belirleyici bir role sahiptir. Ev satın alırken de ilk olarak satılık evin rayiç bedelinin belirlenmesi gerekir.

Evin bulunduğu semtteki belediyeye başvuru yapılarak işlem başlatılır. Belediye, satılık ev için bir metrekare fiyatı belirler. Evin metrekare fiyatı belirlenirken birtakım kriterler dikkate alınarak aynı mahallede bulunan 3 ev seçilir. Bu 3 evin ortalaması baz alınarak nihai metrekare fiyatı ortaya çıkar.

Satılık evin rayiç bedeli belirlendikten sonra evin herhangi bir borcu olmadığına dair belge alınmalıdır. Bu belgenin de alınmasının ardından tapu işlemlerine geçilir.

Tapu İşlemleri

Tapu işlemlerine tapu harcının ödenmesiyle başlanır. Satılık ev için hem alıcının hem de satıcının yüzde 2 oranına harç bedeli ödemesi yapması gerekmektedir. Tapu harç bedeli tapu müdürlüklerinin anlaşmalı olduğu bankalara yatırılabilmektedir. Tapu için yapılan başvuru sırasında hazır olması gereken başka belgeler de vardır.

Satılık evin sahibinin ve alıcının kimliklerinin aslıyla beraber birer tane de kimlik fotokopisi, satıcıya ait son altı ay içerisinde çekilmiş 2 adet vesikalık fotoğraf, satıcıda bulunan ev tapusunun aslı ile birlikte bir adet de fotokopisi ve DASK poliçesi gerekli belgelerdir.

Hatasız ve eksiksiz bir şekilde hazırlanan belgeler ile birlikte tapu için başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru sırasında, tapu harcının ödendiğine dair makbuzu da belgelerin arasına eklemeyi unutmayın.

Tapu işlemleri genelde aynı gün sonuçlanmaktadır; fakat başvurunun yapıldığı tapu müdürlüğünün yoğunluğuna bağlı olarak işlemlerin tamamlanma süreci değişkenlik gösterebilmektedir. Yoğunluğa göre başvurunun ardından bir veya iki gün geçmesi gerekebilir.

Artık tapu işlemleri tapu müdürlüklerine gidilmeden dijital ortamda da yapılabiliyor. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün web sitesinden ulaşılabilen Web Tapu hizmetini e-devlet şifresi olan herkes kullanabiliyor. Web Tapu hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz bu konuyla ilgili hazırladığımız yazıyı blog sayfamızda bulabilirsiniz.

Konut Kredisine Uygunluk

Ev satın alırken en çok üzerinde durulan konulardan bir diğeri de evin konut kredisine uygun olup olmadığıdır. Bunun belirlenmesi için dikkate alınan birkaç kriter vardır. Bu kriterlerin incelenmesinin ardından eğer gerekli şartlar sağlanıyorsa evin konut kredisine uygunluğu belirlenir. Konut kredisi için dikkate alınan kriterler ise şunlardır:

Evin inşaatı devam ediyor ise yüzde 80’inin tamamlanmış olması gereklidir.

Evin kat mülkiyeti veya kat irtifakı tapusunun olması gereklidir.

Tapuda evin “mesken” olarak geçmesi gereklidir.

Evin inşaatı sırasında belirlenen projenin dışına çıkılmamış olması gereklidir.

Eğer evin hissedarları varsa evin satışı sırasında tüm hissedarların satışa onay vermesi gereklidir.

Satın alınan evin sahibi, alıcının annesi, babası, kardeşi ya da kardeşinin çocukları olmamalıdır.

Satılık evi almak için konut kredisi kullanılmak isteniyorsa bu kriterlerin sağlanmış olması gereklidir.

Ayrıca konut kredisi başvurularının değerlendirilmesi sırasında daha önce kullandığınız krediler ve kredilerin ödenmesi ile ilgili durumlar da dikkate alınır. Bu konuyla ilgili olarak hazırladığımız Gelecek 4 Yıl Boyunca Ödeyeceğiniz Emlak Vergileri başlıklı yazımız, eviniz için ödeyeceğiniz vergiler konusunda sizi bilgilendirecektir.

İBF İnşaat’tan Hem Her Bütçeye Hem de Her Zevke Uygun Satılık Daireler

İstediğiniz gibi bir evi satın alana kadar geçtiğiniz aşamalar önemli olsa da en az bu aşamalar kadar önemli bir diğer konu da evin ihtiyaçlarınıza ve bütçenize de uygun olmasıdır. İBF İnşaat olarak Kayseri’nin en değerli lokasyonlarını daha da değerlendirecek konut projeleri üretiyoruz. Kaliteden ödün vermeden gerçekleştirdiğimiz projelerimizi inceleyerek hayalinizdeki evi bulabilir ya da geleceğinize yatırım yapabilirsiniz.

Her bütçeye uygun kampanyalarımız sayesinde hayalinizdeki eve sahip olmanız için avantajlı ödeme kolaylıkları sunuyoruz. Siz de kolaylıkla ev sahibi olmak için 0 faiz ile 48 ay vade avantajından yararlanabilirsiniz.

Biz Sizi Arayalım

Tarafıma ait olan elektronik iletişim adreslerine, İBF Doğan İnşaat ‘e bağlı şirketleri ve iştir akleri tarafından doğrudan veya dolaylı olarak mal ve hizmetlerini tanıtmak veya imajını arttırmak amacıyla elektronik iletişim araçlarıyla ticari elektronik ileti göndermesine ve tüm verilerimin hizmet sağlayıcının bilgi sisteminde tutulmasına işlenmesine, ticari elektronik içeriğini ve diğer kayıtları T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığına sunmak üzere kayıt altına alınarak saklanmasına 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun uyarınca izin veriyorum.