Telefon
Bilgi Formu

Gayrimenkulünüzün Değerini Kaybetmemesi için Öneriler

Ev sahibi olduğunuz zaman evinizi kiraya verebilir, yatırım amaçlı kullanabilir ya da kendiniz oturabilirsiniz. Hangi seçeneği uygularsanız uygulayın satın aldığınız evin değerini kaybetmemesini, her geçen gün artırmasını istersiniz. Gayrimenkul yatırımınızın karşılığını fazlasıyla almanız, piyasadaki ev fiyatları ile kıyasladığınızda değerinin düşmemesi için dikkat etmeniz gereken bazı konular vardır.

Evimin değeri nedir diye merak edenler ev fiyatı hesaplaması yapar ve güncel konut fiyatlarını da dikkate alarak evlerine bir değer biçer. Fakat bir evin değerini kaybetmesine neden olan iç ve dış faktörler genellikle dikkate alınmaz. Bu durum evinizin diğer satılık ev fiyatları içinde daha düşük bir fiyata sahip olmasına neden olur. Peki, “Evinizin değerini düşürecek faktörler nelerdir?

Evinizin Değerini Etkileyen İç Faktörler

Her geçen gün biraz daha gelişen teknoloji mevcut olanın önemini biraz daha kaybetmesine sebep oluyor. Böyle bir dönemde evimin değerini nasıl korurum diye soranların öncelikle evlerinin nasıl değer kaybettiğine dair bilinçlenmesi gerekir. 

Gayrimenkul yatırımınızı kara dönüştürmek için satılık evinizi ev ilanları arasına koyduğunuzda konut fiyatları ortalamasının altında kalmamak için evinizin içini güzelce gözden geçirmelisiniz. Evinizin yapımında kullanılan malzemelerin kalitesine bağlı olarak yıllar içerisinde bazı sorunlar meydana gelebilir. Bu sorunları küçük oldukları için görmezden gelirseniz zaman geçtikçe durum içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Bu nedenle evin içinde meydana gelen sorunlara küçük bile olsa vakit kaybetmeden anında müdahale etmeniz evinizin değer kaybetmesinin önüne geçecektir.

Yatırım yapmak istediğiniz gayrimenkulü satın almadan önce iyi bir araştırma yapmanız evin içinde karşılaşabileceğiniz sorunların oluşmasını da engeller. İBF İnşaat gayrimenkul yatırımı için satılık ev arayanlara Kayseri’nin en önemli konumlarında karlı yatırım fırsatları sunuyor. En kaliteli malzemelerin kullanıldığı, metrekaresi en yüksek satılık dairelere kişiye özel ödeme kolaylıklarıyla sahip olabilirsiniz. İBF İnşaat’ın 0 faiz ve 60 aya varan vade imkanı ile avantajlı konut kampanyalarını inceleyerek geleceğiniz için doğru bir yatırım kararı verebilirsiniz.

Kullanıma bağlı olarak zamanla yıpranma ihtimali olan evin bazı bölümlerini daha dikkatli kullanarak değer kaybı yaşanmasını engelleyebilirsiniz.

Duvarları Yıpratmamaya Özen Gösterin

Duvarlarda gereksiz yere delikler açılması, duvar kağıdının ya da boyasının eskimesi, su tesisatındaki arızalar nedeniyle duvardan su sızması gibi durumlar duvarları hızlı ve ciddi bir şekilde yıpratır. Satılık ya da kiralık evlerde duvarların yıpranmış olması ev fiyatlarını etkileyen ve evin değerini düşüren faktörlerden biridir. Bu nedenle belirli aralıklarla duvarların kontrol edilip hasarların giderilmesi ve görünümünün yenilenmesi unutulmamalıdır.

Kapı ve Pencereleri Gerekirse Değiştirin

Satılık ev için ev fiyatı hesaplama yapılırken evin içinde ve dışında en çok dikkat çeken kısımlar arasında kapı ve pencereler de vardır. Zaman içerisinde yıpranan kapı ve pencereler evin değerinin düşmesine neden olduğu gibi evde ısı kaybı meydana gelmesine de neden olur. Kapı ve pencereler görsel olarak da insanları etkileyeceğinden yenilenmiş olmaları evin değerinin artmasına yardımcı olur.

Tesisatların Durumunu Kontrol Edin

Su, elektrik ve doğal gaz tesisatları evlerin kritik noktalarının başında gelir. Bu tesisatlar genellikle duvarın ya da zeminin altında olduğu için meydana gelebilecek küçük bir arızada bile evin içinde ciddi tadilatlar gerekebilmektedir. Zaman geçtikçe su tesisatını oluşturan borularda tıkanma ve eskime, elektrik kablolarında çürüme ve kopma oluşarak arızalanırlar. İleride daha büyük sorunlar yaşanmaması için tesisatlar belirli aralıklarla kontrol edilmelidir.

Evinizin Değerini Etkileyen Dış Faktörler

Evimin değeri yalnızca evin içinde olup bitenlere göre mi belirlenir diye soranlar bilmelidir ki dış faktörler de bir evin değerinin yükselmesine ya da düşmesine sebep olur. Örneğin, evin yakınlarındaki okul, hastane, AVM gibi önemli noktaların taşınması, kapanması evin değerini düşürür. Satılık evlerin merkezi bir konumda olmasının avantajlarını öğrenmek için “Konut Seçiminde Önemli Konumlara Yakın Olmanın Avantajları” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İBF İnşaat, geleceğe yönelik karlı bir yatırıma sahip olmanız için konut projelerini şehrin en önemli konumlarında gerçekleştiriyor. Tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilen satılık evler, yüksek metrekarelere ve yüksek kaliteli malzemelere sahiptir. Siz de uygun ödeme koşullarıyla karlı bir gayrimenkul yatırımı yapmak için İBF İnşaat’ın konut projelerine göz atabilirsiniz.

Biz Sizi Arayalım

Tarafıma ait olan elektronik iletişim adreslerine, İBF Doğan İnşaat ‘e bağlı şirketleri ve iştir akleri tarafından doğrudan veya dolaylı olarak mal ve hizmetlerini tanıtmak veya imajını arttırmak amacıyla elektronik iletişim araçlarıyla ticari elektronik ileti göndermesine ve tüm verilerimin hizmet sağlayıcının bilgi sisteminde tutulmasına işlenmesine, ticari elektronik içeriğini ve diğer kayıtları T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığına sunmak üzere kayıt altına alınarak saklanmasına 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun uyarınca izin veriyorum.