Telefon
Bilgi Formu

Gelecek 4 Yıl Boyunca Ödeyeceğiniz Emlak Vergileri Belirleniyor

İBF Doğan İnşaat yalnızca Kayseri’de sizler için konforlu ve doğa dostu, şık mimari ürünü yaşam alanları inşa etmekle kalmıyor, emlak dünyasıyla ilgili her gelişmeden sizleri de haberdar etmeye devam ediyor. İster konut, ister arsa olsun gayrimenkul sahiplerinin çok yakında muhtarlıkları ziyaret etmesi gerekecek. Önümüzdeki 4 yıl boyunca ödenecek emlak vergilerinin hangi değerler üzerinden tespit edileceği bu günlerde kesinleşecek. Sonrasında ise itiraz hakkı bulunmayacak.

Emlak Vergisine Nasıl Etki Edecek?

İster konut ister işyeri bütün mülklerin emlak vergisi miktarı, arsa değeri ve inşaat için harcanan maliyetin toplamından oluşuyor. Arsa değerleri ise 4 senede bir güncelleniyor. İnşaatın metrekare maliyet tutarları da her yıl yeniden yayınlanıyor. Mülk sahipleri konutlarda binde 1, işyerlerinde ise binde 2 oranında emlak vergisi ödemek durumunda kalıyorlar.

Arsa Değerlerini Kim Belirliyor?

Dört yıllık periyotlar halinde takdir komisyonları bütün mülklerin arsa değerlerini güncel olarak yeniden tespit ediyorlar. Arsa değerleri son olarak 2017 yılında belirlenmişti. Takdir komisyonları ise belediye, maliye, tapu müdürlüğü, ticaret odası ve muhtarlıklardan katılan üyelerden oluşuyor ve değer tespit çalışması yapıyorlar.

Önümüzdeki 4 sene boyunca geçerli olacak vergi miktarına esas olan arsa ve arazi değerleri 30 Haziran tarihine kadar muhtarlıklarda asılı kaldı. Değer artış oranına itiraz etmek isteyen mülk sahiplerinin ise ilanın ardından 30 gün içerisinde vergi mahkemelerine itiraz davası açma hakkı bulunuyor.

Arsa Değerinin Artış Oranı Yüzde 50 İle Sınırlı

Önceki yıllarda yüzde 100, 200 hatta 500’e varan miktarlarda değer artışları yaşanmış, çok sayıda insan ağır vergi yükünden ötürü mağdur olmuştu. Açılan itiraz davalarının ardından bir yasal düzenleme gelmiş ve değer artışları yüzde 50 ile sınırlanmıştı.

Emlak Vergisi Diğer Vergileri De Etkiliyor

Emlak vergisi diğer pek çok vergiyi de etkiliyor. Bunların arasında tapu harcı, veraset ve intikal vergisi, değerli konut vergisi gibi çok sayıda vergi bulunuyor. O yüzden kısa zaman içerisinde muhtarlıkları ziyaret edip sizi mağdur edecek bir durum varsa itiraz etmenizde fayda var.

Emlak, inşaat ve gayrimenkul konularıyla ilgili gelişmelerden, İBF Doğan İnşaatın Kayseri’ye kazandırdığı yeni yaşam alanlarından haberdar olmak için blog sayfamızı takip etmeyi ihmal etmeyin.

Biz Sizi Arayalım

Tarafıma ait olan elektronik iletişim adreslerine, İBF Doğan İnşaat ‘e bağlı şirketleri ve iştir akleri tarafından doğrudan veya dolaylı olarak mal ve hizmetlerini tanıtmak veya imajını arttırmak amacıyla elektronik iletişim araçlarıyla ticari elektronik ileti göndermesine ve tüm verilerimin hizmet sağlayıcının bilgi sisteminde tutulmasına işlenmesine, ticari elektronik içeriğini ve diğer kayıtları T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığına sunmak üzere kayıt altına alınarak saklanmasına 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun uyarınca izin veriyorum.