Telefon
Bilgi Formu

İnşaat Sektöründe Güven Endeksi Arttı

İBF Doğan İnşaat olarak modern, konforlu ve estetik mimari anlayışıyla yeni yaşam alanları inşa etmekle kalmayıp gayrimenkul sektörüyle ilgili gelişmelerden de sizleri haberdar etmeye devam ediyoruz. Sektörel güven endeksi, Temmuz ayında hizmet, perakende ve inşaat sektöründe önemli bir yükseliş kaydetti.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun Temmuz ayı verilerine ilişkin sektörel güven endeksi kamuoyuna açıklandı. Bu verilere göre mevsimsel etkilerden arındırılmış güven endeksi geçtiğimiz aylara kıyasla perakende ticarette yüzde 3,7’lik bir artış gösterirken, hizmet sektöründe bu oran yüzde 5,8 şeklinde ortaya çıktı. İnşaat sektöründe ise yüzde 4,7’lik bir artış gerçekleşti.

Mevsimsel etkilerden arındırılmış şekilde değerlendirildiğinde inşaat sektörü güven endeksi geçtiğimiz ay içerisinde 82,4’tü. Temmuz ayında ise 86,3 değerine ulaştı. İnşaat sektöründe geçtiğimiz aya kıyasla alınan kayıtlı siparişlerin halihazırdaki düzeyi alt endeksi yüzde 3,3’lük bir artış göstererek 78,8’e yükseldi. Önümüzdeki üç aylık süreçte toplam istihdam edilen çalışan sayısı beklentisi alt endeksi de yüzde 5,9’luk bir artış göstererek 93,9 seviyelerine ulaştı.

İnşaat sektöründe Temmuz ayında girişimlerin yüzde 54’ü faaliyetleri kısıtlayan herhangi bir faktörün bulunmadığını, yüzde 46’sı ise faaliyetleri kısıtlayan en az bir olumsuz faktör bulunduğunu dile getirdi.

İnşaat sektöründe faaliyetleri kısıtladığı düşünülen temel faktörlerin başında gelen finansman sorunları, Temmuz ayı içerisinde yüzde 26,7 oranıyla yerini korudu. Talep yetersizliği ise Haziran ayında yüzde 19,1 seviyesindeyken, bu ay 19,2 seviyesine yükseldi. Diğer faktörler ise azalış eğilimindeydi. Haziran ayında yüzde 25,8 olan diğer faktörler bu ay yüzde 22,8 seviyesine geriledi.

İBF Doğan İnşaat’ın Kayseri’ye kazandırdığı yeni yaşam alanlarından ve inşaat sektöründeki gelişmelerden haberdar olmak için blog sayfamızı takip etmeyi ihmal etmeyin.

Biz Sizi Arayalım

Tarafıma ait olan elektronik iletişim adreslerine, İBF Doğan İnşaat ‘e bağlı şirketleri ve iştir akleri tarafından doğrudan veya dolaylı olarak mal ve hizmetlerini tanıtmak veya imajını arttırmak amacıyla elektronik iletişim araçlarıyla ticari elektronik ileti göndermesine ve tüm verilerimin hizmet sağlayıcının bilgi sisteminde tutulmasına işlenmesine, ticari elektronik içeriğini ve diğer kayıtları T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığına sunmak üzere kayıt altına alınarak saklanmasına 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun uyarınca izin veriyorum.