Telefon
Bilgi Formu

Konut Alırken Altın Kurallar

Ev satın almak her insanın hayalleri arasındadır. Bir ev satın alırken bazı hususlar gözden geçirilmelidir. “Ben sevdim alıyorum” demek yerine. İmkânlarınız, ihtiyaçlarınız, istedikleriniz den oluşan üç etkenin kesiştiği müşterek noktayı bularak yol yürümeniz, doğru konut almanızı kolaylaştıracaktır. Oturmak için mi, yatırım amaçlımı aldığınızı da göz önünde bulundurmanızda fayda var. Mutlaka not tutarak, resim çekerek, kurumsal belgelere bakarak bu belgelerden not tutarak kararınızı ölçülebilir bir kaynakla desteklemiş olursunuz.

Konutu kaç kişinin, kimlerin, ne kadar süre, hangi şartlarda kullanacağının bilinmesi yapılacak tercihin sonradan keşkelerini azaltacaktır. İsteklerinizin ön plana çıktığı her alışverişin, ihtiyaçlarınızla ve imkânlarınızla örtüşmeyen her yanı daha sonra sizin için sıkıntı kaynağı olacaktır. O nedenle konut alırken para kadar önemli olan zaman, sabır ve bilgiye ihtiyaç vardır. Sabır, zaman, bilgi, para hazır. İhtiyaçlarımızı da belirledik. İsteklerimiz ile ihtiyaçlarımız ve paramızın birbiri ile ortak değerlerini de bulduk yine de yetmiyor. Asıl maraton bunları tamamladıktan sonra başlıyor. Bu maratonun istediğiniz gibi sonuçlanabilmesi için şimdi aşağı taraftaki altın kurallara bir göz atalım.

Altın Kurallar.

1-Satıcının gerçekten konutun sahibi olup olmadığını, satılan konut aile konutu ise eşin muvafakatinin olup olmadığına,

2-Konutun krediye, deprem yönetmeliğine, konut ve deprem sigortası yaptırmaya, İnşaat ruhsatına, iskân ruhsatına uygun olup olmadığının araştırılması.

3-Konutun açık adresini ve tapu bilgilerini alalım, “kat irtifakı” kurulmuş mu veya tercihen” kat mülkiyetli” mi? Binada ortak alan& eklenti bağımsız bölüm ifadelerine uygun yerler nereleridir, m2 miktarları ne kadardır. Taşınmaza ne kadar arsa payı düşmektedir. Bağımsız bölümlere arsa payı kıymetlerine göre oranlı paylanmış mı? Mutlaka inceleyelim.

4-Tapu kütüğünde kısıtlayıcı herhangi bir şerh ve takyidat varmıdır, Belediyeden taşınmazın emlak vergi değerine ve varsa vergi borcuna, imar planında konut alanı olup olmadığına, Kadastro müdürlüğünden çap krokisine bakılmalı, gayrimenkulün tapudaki değeri, gelir vergisi, harç çeşidi, harç oranı bakımından önemlidir

5-Müteahhidin kat karşılığı yaptığı bir inşaattan gayrimenkul alıyorsanız, müteahhit ile mukavele yaparak, yaptığınız mukaveleye teslim tarihi ve kullanılacak malzemeleri tek tek yazarak, gerekli aksi durumlar için yükümlülük getiren hükümler ilave etmelisiniz.

6-Satıcının ekonomik durumu ve satma sebebi, konutu inşa eden kişi veya firmanın kimliği, araştırılmalı. İnşaat firmasının tecrübesi ve konutun kalitesi, altyapı güvenirliği ve zamanında teslimi için önemlidir.

7-Taşınmazın bulunduğu bölgenin yeri, okul, park, hastane, AVM’ler, semt pazarları, semte ait sosyal hizmetler araştırılmalı.

8-Konutun bürüt alanı, net alanı, net kullanım alanının ihtiyaca göre verimli kullanmaya uygunluğu, bina genel giderinden daire başına düşen miktar bilinmelidir.

9-Manzara, ulaşım imkânları, su, telefon, elektrik, doğalgaz, düşük akım sistemleri, gider kanalı, zararlı tesisler, resmî kurumlara ait binalar, temiz hava için hava akımına açık olup olmadığı, çevrede çocuk ve büyükler için oyun ve spor alanları, sel ve su baskınına daha önce maruz kalıp kalmadığı araştırılmalı.

10-Binanın açık-kapalı havuz, spor alanı ve toplantı salonu, kapalı veya açık çocuk oyun alanı, jeneratör, asansör, su deposu, su arıtma ve hidrofor sistemi, oto park, balkonun konumu, konutun ısınma tipi, bulunduğu kat, gün ışığından yararlanma olanakları, bina içindeki konumu araştırılmalı.

11- Tapu tescil işlemi yapılırken “yeniden değerleme oranlarına göre” hesaplayarak beyan edin.

12-Konutun onaylı mimari projesi ile inşaat aşamasındaki imalat uygulamasının aynı olup olmadığını, satış fiyatına alım-satım tapu harcı, iskân harcı, cins tashih harcı, KDV vb. gibi giderlerin dâhil olup olmadığını araştırın.

13- Konutun satış fiyatını, etrafındaki dairelerle kıyaslayın, satış fiyatı ve malzeme, işçilik kalitesi parametresini mutlaka değerlendirin.

14-Kredi alırken, Konut kredisinde sadece zorunlu deprem sigortası mecburidir, Kredi alsanız da almasanız da, hayat ve konut sigortası gibi ek sigortaları ekstra maliyet olarak değil, bir güvence olarak değerlendirmenizi öneririz.

15-Netice de ilgili tüm belgeleri ve varsa sözleşmeyi bir uzmana inceletin.

Biz Sizi Arayalım

Tarafıma ait olan elektronik iletişim adreslerine, İBF Doğan İnşaat ‘e bağlı şirketleri ve iştir akleri tarafından doğrudan veya dolaylı olarak mal ve hizmetlerini tanıtmak veya imajını arttırmak amacıyla elektronik iletişim araçlarıyla ticari elektronik ileti göndermesine ve tüm verilerimin hizmet sağlayıcının bilgi sisteminde tutulmasına işlenmesine, ticari elektronik içeriğini ve diğer kayıtları T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığına sunmak üzere kayıt altına alınarak saklanmasına 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun uyarınca izin veriyorum.