Telefon
Bilgi Formu

Konut İnşaatı Yeniden Hızlanıyor

İnşaat sektörü konut yapımında 2017 yılında kelimenin tam anlamıyla zirve yapmıştı. Ancak ardından gelen üç yıl bir çeşit frene basma dönemiydi. Bu süreçte tamamlanan konut sayısı inşaatı yeni başlanan konut sayısını geride bırakmıştı. Ancak yılın ilk yarısındaki konut ruhsatı sayısına bakıldığında Türkiye’de konut inşaatının yeniden yükselişe geçtiği görülüyor. İBF İnşaat olarak Kayseri’ye estetik ve konfor kazandıracak yeni yaşam alanları inşa etmeye devam ediyoruz. İşte konut inşaatındaki yeni yükseliş dönemi...

Yeni konut yapımı için en önemli gösterge yapı ruhsatları ve bu alandaki rekor 2017 yılı itibariyle kırılmıştı. O sene tamı tamına 1.4 milyon adedinde konut inşaatı için yapı ruhsatı çıkarıldı. Ruhsatların büyük kısmının kullanıldığını ise sonraki yıllara ait verilerden anlayabiliyoruz. 2017’deki bu yükseliş piyasada bir çeşit doygunluğa yol açtı ve 2019 yılına gelindiğinde ruhsat sayısı 1.4 milyon seviyelerinden 320 bine kadar geriledi.

Geçen yılın ilk döneminde de pandeminin etkilerinden dolayı bir çeşit durgunluk ve belirsizlik yaşandı. Fakat 2021’e gelindiğinde henüz yılın ilk yarısında 328 bin daire için ruhsat hazırlandı ki bu da geçtiğimiz dört yılın ilk yarılarıyla karşılaştırıldığında en yüksek sayı.

Buna karşın tamamlanan konut sayısında herhangi bir artış gözlemlenmiyor. Buradan da tamamlanıp arz edilen yeni konut olmadığını ve konut inşaatının yeniden yükselmesinin nedeninin bu olduğunu anlamak mümkün.

Yeni İnşaat Kaçınılmaz

Müteahhitler 2017 yılının sonuna dek yüklü miktarda inşaat ruhsatı aldılar ve sonraki üç yılı bu konutları tamamlayıp satışa ve kullanıma hazır hale getirmekle geçirdiler.

Kullanıma hazır, kullanım izni almış konutların kaçının satıldığını kaçının ise hala stokta beklediğini bilmek zor. Özellikle kentsel dönüşüm kapsamında inşa edilen konutlar kullanım izni alsalar da satış istatistiklerine yansımıyor.

Yeniden başa dönersek, elde edilen veriler yeni inşaatların başlama eğiliminde belirgin bir artış yaşanacağını müjdeliyor. Sektörün yeniden canlanıyor olması inşaat şirketlerinin dev atılımlar yapması, daha çok insanın ev sahibi olması, arz artacağı için fiyatların tüketici lehine düşeceğini öngörmek sevindirici gelişmeler. İBF İnşaat olarak uluslararası vizyonla yerel mimarimizin karakteristik özelliklerini gözeterek yeni ve konforlu yaşam alanları var etmeye devam edeceğiz. ‘Herkes ev sahibi olacak’ sloganı ile çıktığımız bu yolda binlerce aileyi mutlu yuvalarına kavuşturmuş olmakla birlikte, yeni ev sahibi olacaklar için de kredisiz, faizsiz, eksiksiz ve zamanında teslim, üstelik kişiye özel ödemelerle ev sahibi olma imkânı sunabiliyor olmanın da haklı gururunu yaşıyoruz. Siz de bu yeni dünyada yerinizi almak istiyorsanız buraya tıklayarak İBF İnşaat’ın projelerine göz atabilirsiniz.

Biz Sizi Arayalım

Tarafıma ait olan elektronik iletişim adreslerine, İBF Doğan İnşaat ‘e bağlı şirketleri ve iştir akleri tarafından doğrudan veya dolaylı olarak mal ve hizmetlerini tanıtmak veya imajını arttırmak amacıyla elektronik iletişim araçlarıyla ticari elektronik ileti göndermesine ve tüm verilerimin hizmet sağlayıcının bilgi sisteminde tutulmasına işlenmesine, ticari elektronik içeriğini ve diğer kayıtları T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığına sunmak üzere kayıt altına alınarak saklanmasına 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun uyarınca izin veriyorum.