Telefon
Bilgi Formu

Konut Kredisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Konut Kredisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Gelecekte hayatınıza daha rahat bir şekilde devam etmek, ailenizle mutlu bir hayat sürdürmek için yeni bir eve sahip olmak herkesin hayalidir. Elbette yeni bir ev satın almak özellikle günümüzde önemli bir maddi birikime ihtiyaç duyar. Eğer elinizdeki birikim evi satın almak için yeterli değilse size yardımcı olması için konut kredisi de kullanabilirsiniz. İBF Doğan İnşaat, kişiye özel ödeme kolaylıkları ve takas desteği ile ihtiyacınız olan eve kavuşmanız için önemli ayrıcalıklar sunar.

Konut Kredisi Nedir?

Daire, müstakil ev, yazlık, iş yeri, arazi, tarla gibi gayrimenkulleri satın alabilmeniz için başvurabileceğiniz, satın alacağınız konut üzerine ipotek konularak kullanılan bir kredi türüdür. Konut kredisi kısaca BSMV olarak da bilinen Banka Sigorta Muamele vergilerinden muaf bir kredidir.

Konut Kredisi Faiz Oranları

Konut kredisi faiz oranları da aynı diğer kredi türlerindeki faiz oranları gibi bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Elbette konut kredisi faiz oranlarını etkileyen en önemli faktör kullanılmak istenen kredinin vade sayısıdır. Vade sayısı, kredinin bankaya geri ödenmesinin kaç ayda yapılacağını ifade eder.

İBF Doğan İnşaat’tan Kişiye Özel Ödeme Seçenekleri

İBF Doğan İnşaat olarak ev sahibi olmak isteyenler için kişiye özel ödeme kolaylıkları sağlıyoruz. Herkesin hayalindeki evi alabilmesi için her bütçenin ihtiyacını karşılayabilen projelerimizde dilerseniz takas desteği de sunuyoruz. Konut projelerimizde yaptığımız kampanyalara göz atarak yeni eviniz için değerlendirebileceğiniz avantajları öğrenebilirsiniz.

Konut Kredisi Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Konut kredisi almaya karar verdiğinizde ne kadar geri ödeyeceğinizi bilmek planlamanızı doğru yapmanız ve herhangi bir maddi sıkıntı yaşamamanız için önemlidir. Bunun için konut kredisi hesaplama işlemi yapabilirsiniz.

Ödeyeceğiniz miktarı hesaplamak için; çektiğiniz kredi miktarını faiz oranı ile çarpmalısınız. Eğer peşinat olarak ödediğiniz tutar varsa bu tutarı düşerek geriye kalan ana para için işlemi gerçekleştirirsiniz. Daha sonra faizi ile birlikte ödenecek miktar, eşit taksitlere bölünerek vade sayısı ortaya çıkar. Böylece kaç ay boyunca ne kadar miktarda ödeme yapacağınız belirlenmiş olur.

Ayrıca bankaların internet sitelerinde konut kredisi için örnek ödeme planlarını da inceleyebilir ve bütçenize en uygun konut kredisi seçeneklerini görebilirsiniz.

Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Konut kredisi uzun vadeli ve yüksek miktarlı bir kredi olduğu için konut kredisi başvurusu yaptığınızda bankalar kredi notunuzu ve gelir durumunuzu detaylı bir şekilde inceler. Kredi başvurunuza olumlu yanıt verilip verilmeyeceğine ise bankaların kredi tahsis birimleri karar verir.

Yeni bir eve sahip olmak için konut kredisine başvurmak isteyenlerin bazı şartları karşılıyor olması gerekmektedir. Bu şartlardan 18 yaşının doldurulmuş olmasıdır. Bankanın istediği belgelerin de eksiksiz bir şekilde hazırlanması önemlidir. Bu belgelerde konut kredisi için başvuran kişinin ve evin detaylı bilgileri yer alır.

Konut kredisi için yapılan başvuruların olumlu ya da olumsuz değerlendirilmesinde en çok etkili olan faktör kredi notudur. Kredi notu düşük olanların yaptıkları başvurular olumsuz olarak sonuçlanabilmektedir. Kredi notunun belirlenmesindeki en temel kriterler ise kredi kartı borç durumu, ne sıklıkla kredi kullanıldığı ve kredilerin zamanında ödenip ödenmemesidir. Sahip olduğunuz evle ilgili “Gelecek 4 Yıl Boyunca Ödeyeceğiniz Emlak Vergileri” başlıklı yazımızı okumanız planlarınızı yaparken işinize yarayabilir.

Konut kredisi almaya karar verirken ev halkının toplam gelirini ve harcama giderlerini hesaplayarak kredinizin taksitlerini sıkıntıya düşmeden ödeyebileceğinizden emin olmanız oldukça yararlıdır. Konut kredisi için karşılanması gereken şartların yalnızca bireysel olmadığını da unutmayın. Kredi başvurusu yaptığınız ev için de bankalar bazı şartlarda bulunabilir. Bu konuda bankaları ve kredi faiz oranlarını detaylıca araştırmanız faydalı olacaktır.

Biz Sizi Arayalım

Tarafıma ait olan elektronik iletişim adreslerine, İBF Doğan İnşaat ‘e bağlı şirketleri ve iştir akleri tarafından doğrudan veya dolaylı olarak mal ve hizmetlerini tanıtmak veya imajını arttırmak amacıyla elektronik iletişim araçlarıyla ticari elektronik ileti göndermesine ve tüm verilerimin hizmet sağlayıcının bilgi sisteminde tutulmasına işlenmesine, ticari elektronik içeriğini ve diğer kayıtları T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığına sunmak üzere kayıt altına alınarak saklanmasına 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun uyarınca izin veriyorum.