Telefon
Bilgi Formu

Konuta Yatırım Rehberi: İdeal Ev Nasıl Bulunur?

Konuta Yatırım Rehberi: İdeal Ev Nasıl Bulunur?

Ev almak sadece başınızı sokabileceğiniz ve barınma ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bir taşınmaza sahip olmak için atılan adım değildir. Ev almak aynı zamanda emlağa yatırım yapmak ve finansal geleceği garanti altına alma yolunda ciddi bir adımdır.

Ev yatırımı uzun vadeye yayılan bir mülkiyet kazancını gündeme getirdiği gibi düzenli gelir getiren kaynağa kavuşmak anlamına da gelmektedir.

Kendi evinizi satın aldığınız en temel ihtiyaçların başında gelen barınma ihtiyacınızı karşıladığınız gibi sağlam bir birikimin de temellerini atmış olursunuz.

Her yatırımda olduğu gibi gayrimenkul yatırımı yaparken de dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.

Konuta yatırım yaparken isabetli karar vermek birikimin en doğru şekilde değerlendirilmesini sağlayacaktır.    

Evin artık sadece barınılan alan olmanın ötesinde bir yatırım aracı olarak görülmesi konut piyasasında bir sirkülasyon oluşmasına olanak tanıdı.

Emlak yatırım konusunda harekete geçmeden önce dikkat etmeniz gereken birkaç önemli husustan söz etmek yerinde olacaktır.

Gayrimenkul Yatırımı Yapmak için 5 Neden” başlıklı blog yazımız konuta yatırım planlaması yaparken fikir verici olabilir.

Emlak Yatırımının Avantajları

Hangi sebeple olursa olsun konuta yatırım yapmak pek çok avantajı da beraberinde getirir. Doğru bir hamleyle ileriye dönük son derece avantajlı bir yatırım yapabilirsiniz.  

Emlak satın almanın bir çok getirisinin yanında en önemli avantajlarından biri vatandaşlık hakkı almaktır. Türkiye’de en az 400 bin dolarlık bir gayrimenkul satın almak, Türk vatandaşlığı kazanmak yolundaki en önemli adımdır.

Emlak Yatırımının Ekonomik Avantajları

Türkiye jeopolitik konumu, ekonomisi, nüfus ve iş gücüyle yatırım için ideal bir ülkedir.  Yatırım yapılacak pek çok sektör ve dal vardır. Bunların içinde en kârlı ve cazip olanı kuşkusuz konuta yatırım yapmaktır.

Konut Yatırımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

•Emlak yatırımı yapmak istiyorsanız mutlaka bir bütçe belirlemelisiniz.

• Konuyla ilgili kapsamlı bir piyasa araştırması yapmalı ve konuyu enine boyuna incelemelisiniz.

• Yatırım için düşündüğünüz bölge hakkında detaylı bir araştırma yapmalısınız.

• Satın almayı düşündüğünüz mülkün kira getirisini ve değer artışı dinamiğini gözden geçirmelisiniz.

• Satın almayı düşündüğünüz emlağın incelemesini iyi yapmalı ve aceleye getirmemelisiniz. 

Ev Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Eğer bütçeniz kısıtlıysa ilk etapta standartlarınızı bir miktar düşürmenizde fayda var. Söz gelimi metrekare olarak daha mütevazı ve merkeze uzak bir lokasyon seçebilirsiniz. Seçtiğiniz ve satın aldığınız bu evin tüm ödemesi tamamlandıktan sonra hayalini kurduğunuz standartta bir evi almak için kendinizi mali açıdan hazır hissedebilirsiniz.

İnşaatı devam eden bir konut satın almak ödeme açısından size avantaj sağlayacaktır.

Almayı düşündüğünüz konutun piyasa değerinin altında olmamasına da dikkat etmelisiniz. Bunun için de aynı lokasyonda bulunan ve muadil dairelerin fiyatlarını da inceleyebilirsiniz.

En önemli hususların başında ise can güvenliği gelmektedir. İdeal ev sadece metrekare ve malzeme anlamında üst düzey şartlara sahip ev değildir. Bu özelliklerin yanı sıra alacağınız gayrimenkulün depreme dayanıklı olup olmadığını ve bölgedeki deprem riskini de ayrıntılı şekilde tetkik etmelisiniz.

Türkiye’de En Fazla Tercih Edilen Konut Tipleri Nelerdir?

Türkiye’de en fazla tercih edilen ev tipleri şu şekilde sıralanabilir:

• Apartman daireleri

• Müstakil evler

• Villalar

• Dubleks daireler

• Siteler

• Kondolar

• Loft daireler

• Bahçe katı daireler

 

Ayrıntılı Konut İncelemesi

Konuta  yatırım yaparken işi aceleye getirmemek ve kapsamlı bir araştırma yapmak işinizi kolaylaştıracaktır. Bu sebeple de karar aşamasındayken radarınıza giren evleri dikkatli bir şekilde inceleyerek kıyaslama yapmalısınız.

İlk dikkat edilmesi gereken hususlardan biri cephe seçimidir. Bu kriter hem evin ne kadar aydınlık olacağını hem de kışın yakıt tasarrufunu doğrudan etkiler. Evin konumu, önemli noktalara olan uzaklığı ve evin kaç yıllık geçmişi olduğu da yine göz önünde bulundurulması gereken noktalar arasında yer alır. 

İBF İnşaat’ın nin kişiye özel ödeme seçenekleri sunan konut projeleri konseptini inceleyerek doğru yatırımlar yapma yolunda adım atabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Biz Sizi Arayalım

Tarafıma ait olan elektronik iletişim adreslerine, İBF Doğan İnşaat ‘e bağlı şirketleri ve iştir akleri tarafından doğrudan veya dolaylı olarak mal ve hizmetlerini tanıtmak veya imajını arttırmak amacıyla elektronik iletişim araçlarıyla ticari elektronik ileti göndermesine ve tüm verilerimin hizmet sağlayıcının bilgi sisteminde tutulmasına işlenmesine, ticari elektronik içeriğini ve diğer kayıtları T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığına sunmak üzere kayıt altına alınarak saklanmasına 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun uyarınca izin veriyorum.