Telefon
Bilgi Formu

Rahat ve Yaşanılabilir Bir Ev Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Rahat ve Yaşanılabilir Bir Ev Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Ev dekorasyonu, yaşamımızın büyük kısmını geçirdiğimiz evlerimize kendine has bir karakter ve konfor kazandıran düzenlemelerdir. Ev dekorasyonunda belirleyici unsur, kişilerin kendi zevkleri ve stil tercihleridir.

Bunun yanı sıra evin yüz ölçümü de belirleyici bir etkendir. Ev dekorasyonu planlarken, pratik ve işlevsel bir düzen mi yoksa görsel estetiği ön planda tutan bir dekorasyon mu istediğinize karar vermeniz önemlidir.

Son dönemde trend hale gelen minimal ev dekorasyonundan modern dekorasyon seçeneklerine, pratik dekorasyon fikirlerinden, kullanacağınız aksesuarlara kadar farklı alternatiflere göz gezdirmek özellikle yeni ev dekorasyonu oluştururken fikir verici olabilir. Tüm detaylarıyla ev dekorasyon fikirlerini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Ev Dekorasyonu Ne Demek?

Ev dekorasyonu evi daha yaşanılır kılmak için fonksiyonel ve şık çözümler üreterek hem kullanışlı hem de görsel açıdan göze hoş gelen bir ev ortamı yaratmaktır.

Bunu yaparken kullanılacak mobilyalar ve diğer aksesuarlar kadar bunların yerleştirilme şekli ve birbirleriyle yakaladıkları uyum da önemlidir. Bazı püf noktalara dikkat ederek rahat, huzurlu, şık ve kullanışlı bir ev ortamı yaratabilirsiniz.

Ev Dekorasyonu Tarzları Nelerdir?

Ev dekorasyonu tarzları kişilerin yaşam tarzlarına, beğenilerine, zevklerine, yaşanılan şehrin iklimine,  kültür ve vizyonuna uygun olarak oluşturulmuş dekorasyon fikirleridir.

Ev dekorasyonu tarzlarında kişi ve toplumların sosyokültürel düzeyleri, alışkanlıkları ve  kişisel zevkleri de etkendir. Gelişen teknolojilerin trend haline getirdiği popüler stil seçenekleri de ev dekorasyonu oluştururken belirleyici olmaktadır.

En bilinen ve yaygın ev dekorasyon stillerini şöyle sıralayabiliriz

• Modern Tarz

• Minimalist Tarz

• Rustik Tarz

• Akdeniz Stili

• Eklektik Tarz

• İskandinav Tarzı

• Geleneksel Tarz

• Çağdaş Tarz

• Sahil Tarzı

• Country Tarzı

• Endüstriyel Tarz

Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı?

Evinizi dekore ederken dikkatli ve isabetli dokunuşlarla kullanışlı ve konforlu bir ev tasarımı yapabilirsiniz. Bunun için gerekli adımları şöyle sıralayabiliriz:

●      Fazlalıkları Atın

●      Dikkat Çekici Bir Obje Kullanın

●      Sanattan Destek Alın

●      Tek Bir Alanı Öne Çıkarın

Fazlalıkları Atın

Minimal dekorasyon tarzından yana olmasanız bile evinizde kullanılmayan ve herhangi bir işlevi olmayan eşya ve objeleri barındırmanız gözü yorduğu kadar kalabalık ve sıkıcı bir ortam yaratacaktır.

Bu yüzden fazlalıkları atarak daha ferah ve şık bir görünüm elde edebilirsiniz.

Dikkat Çekici Bir Obje Kullanın

Karakteristik bir özelliği olan, direkt göze çarpan ve eve farklı bir hava kazandıran dikkat çekici bir obje kullanabilirsiniz.

Bu, antika bir çalışma masası olabilir,  şık bir lambader, vintage tarzda bir konsol veya yine belli bir dönemi çağrıştıran büyük bir ayna ve dresuar olabilir.

Sanattan Destek Alın

Sanatın girdiği her ortamı güzelleştirip estetik hale getirdiğini biliyoruz. Siz de evinizi dekore ederken ünlü bir tablonun reprodüksiyonundan faydalanabilirsiniz.

Mitolojik figürler ve belli dönemlerin stilini yansıtan objeleri kullanarak evinize sofistike ve zarif bir atmosfer kazandırabilirsiniz.

Tek Bir Alanı Öne Çıkarın

Tek bir alanı ön plana çıkarmak için duvarlar iyi bir seçenek olabilir. Modern veya klasik desenlerin merkezde olduğu bir duvar kağıdı seçeneğiyle sadece tek bir duvarı dekore ederek sıra dışı ve göz alıcı bir dekorasyona imza atabilirsiniz.

Bu konuda daha derin fikirler için bloğumuzda yer alan “Odalarınızın Havasını Değiştirecek Duvar Dekorasyonları” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

 

Ev Dekorasyonu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev dekorasyonu yaparken rahat ve şık bir stilin yanı sıra sizin zevkinizi de yansıtan bir stil tercih etmeye özen göstermelisiniz.

• Evdeki ışık, eşyaların görünüşünü etkilediği kadar sizin psikolojinizi de etkiler. Aydınlatmalar, gerçek işlevlerinin yanı sıra genel görüntüyü tamamlayan dekoratif parçalardır.

Sarı ışık hem dinlendirici hem de görüntüleri yumuşatan etkisiyle dekorasyonunuzda önemli bir unsur olabilir. Bunun için son derece şık tasarlanmış aydınlatma elemanlarını evinizin istediğiniz alanlarında kullanabilirsiniz.

• Renk uyumuna önem vermelisiniz. Duvarlar, halılar, mobilyalar ve diğer tüm objeler arasında dengeli ve göze hoş gelen bir renk uyumu olmasına dikkat etmelisiniz. 

Minimal ev dekorasyonu tercih edenler için pastel renkler iyi bir seçim olabilir. Modern ev dekorasyonu tercih edenler içinse daha cesur ve parlak renkler vurgulanabilir.

• Dekoratif parçalar kullanarak  evinize modern, özgün ve estetik bir hava kazandırabilirsiniz. Eskitilmiş görünümlü bir konsol veya metal detayları olan bir obje evinizi kişiselleştireceği gibi zamansız bir stil yakalamanızı sağlar.

• Küçük ev dekorasyonu oluştururken fonksiyonelliği ön planda tutmalı ve özellikle saklama alanlarına yatırım yapmalısınız.  

Küçük ev dekorasyonu nasıl olmalı sorusunun bir başka yanıtı da pastel renk tonlarını ve açık renkleri tercih etmektir. Ekru, beyaz, açık gri, taş rengi gibi seçenekler evi çok daha ferah ve geniş gösterecektir.

 •Ev dekorasyonu salon gibi sık kullanılan alanlarda daha da önem kazanmaktadır. Bu alanda kullanışlı, az yer kaplayan ve zamansız stildeki mobilyaları tercih ederek uzun yıllar kullanabileceğiniz bir dekorasyon çözümü de elde etmiş olursunuz.

• Ev dekorasyonu aynalar ile derinlik kazanır ve genişlik hissi yaratan bir stilden ilham alır. Salonda ve holde kullanacağınız aynalarla, evinizde rahat ve ferah bir atmosfer oluşturabilirsiniz. Özellikle küçük ev dekorasyonu fikirlerinde bu yöntem işinize yarayabilir.

İBF İnşaat'ın projelerini inceleyerek, tercih ettiğiniz lokasyondaki daireler arasından seçim yapabilir ve size en uygun ödeme koşullarıyla satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

Biz Sizi Arayalım

Tarafıma ait olan elektronik iletişim adreslerine, İBF Doğan İnşaat ‘e bağlı şirketleri ve iştir akleri tarafından doğrudan veya dolaylı olarak mal ve hizmetlerini tanıtmak veya imajını arttırmak amacıyla elektronik iletişim araçlarıyla ticari elektronik ileti göndermesine ve tüm verilerimin hizmet sağlayıcının bilgi sisteminde tutulmasına işlenmesine, ticari elektronik içeriğini ve diğer kayıtları T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığına sunmak üzere kayıt altına alınarak saklanmasına 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun uyarınca izin veriyorum.