Telefon
Bilgi Formu

Satılık Ev Ararken Gözden Kaçmaması Gereken Detaylar

Satılık daire ya da satılık ev ararken dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır. Ev almak önemli ve büyük bir yatırımdır. Ev fiyatları da düşünüldüğünde pek çok zahmete girilerek alınan evlerde, daha sonradan herhangi bir istenmeyen durumla karşılaşmamak için evle ilgili araştırma yapılmalı ve ev satın alma ile ilgili prosedürler hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Özellikle ev ilanları incelerken beklentilerinizi ne ölçüde karşılayabileceğini görmeli ve hayatınızı devam ettireceğiniz doğru yeri bulduğunuz konusunda emin olmalısınız.

Satılık evin lokasyonu, kaç yaşında,  komşuların nasıl olduğu gibi beklenti ve ihtiyaçlarınızla ilgili durumlar dışında satın almayla ilgili sözleşmeler de dikkat edilmesi gereken hususlar arasındadır. Eğer kiralık ev arıyorsanız kira sözleşmesine ayrıca dikkat etmelisiniz. Satılık ev ararken ev ile ilgili sözleşmeler, lokasyon ve ulaşım imkanları;  evin krediye uygunluk durumu, daire içindeki ve dışındaki güvenlik, hisse durumu, yaşı, haciz ya da ipotek olup olmadığı, aidatı, vergi borçları gibi detaylara hakim olmalısınız. Çünkü satın alam sırasında yapılan küçük hatalar büyük riskler doğurabilir.

Satılık Daireyi Mutlaka Görün

İnternetteki ev ilanları ile bulunan satılık daireler ne kadar güzel fotoğraflara sahip olursa olsun yanıltıcı olabilir. Satın almak istediğiniz evi mutlaka canlı olarak da görmelisiniz. Eğer henüz bitmemiş bir konut projesinden ev alacaksanız projenin detaylarını incelemeli, proje şirketinin güvenilir ve kaliteli işler yaptığından emin olmalısınız. 

Satılık evlerin masrafları kimi zaman hiç beklenmeyen yerlerden çıkabilir. Sürprizlerle karşılaşmamak için dairenin aidat bedelini mutlaka satın almadan önce öğrenin. Halihazırdaki eşyalarınızı kullanmaya devam edebilmek ve ekstra eşya masrafı çıkmaması için evin metrekare ölçülerini de teyit etmeyi unutmayın.

Hayatınızda yeni bir sayfa açacağınız yeni evinizi iyi tanımak, henüz taşınmamışken bile içinde en sevdiğiniz eşyalarınızla birlikte ailenizi hayal edebilmek dairenin içinize sinmesi açısından önemlidir. İBF İnşaat olarak hayalinizi somutlaştırabilmeniz için örnek dairelerimizi incelemenizi öneriyoruz. Kayseri’nin önemli lokasyonlarında yer alan projelerimizde beklentilerinizi karşılayacak satılık evi kolayca bulabilirsiniz.

Satılık Evin Depreme Karşı Dayanıklılığından Emin Olun

Türkiye’nin deprem kuşağında bir ülke olduğu sürekli dile getirilen bir gerçek. Bu nedenle satın almayı planladığınız evin depreme karşı dayanıklı olup olmadığını mutlaka sorgulayın. Ülkemizdeki yasalara göre deprem bakımından riskli olan evler kentsel dönüşüm kapsamında değerlendirilebilir. 

Farkında olmadan risk altında olan bir ev satın alırsanız günün birinde evinizin yıkılması gerektiği sürpriziyle karşılaşabilirsiniz. Buna benzer olumsuz durumlarla karşılaşmamak için satılık evin deprem yönetmeliğine uygun bir şekilde inşa edildiğini kontrol etmelisiniz.

Satılık Dairenin Haciz ve İpotek Durumunu Sorgulayın

Eğer satın almak istediğiniz evin üzerinde haciz kaydı veya ipotek varsa bir süre sonra ciddi problemlerle karşılaşırsınız. Üzerinde ipotek olan bir ev borcundan dolayı satışa çıkarılabilir. Bu nedenle satın almayı düşündüğünüz evin üzerinde ipotek ya da haciz kaydı olmadığından emin olmalısınız.

İpotek durumunu sorgulama işlemi tapu sahibi tarafından e-Devlet üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. Bir başka sorgulama yöntemi ise evin kayıtlı olduğu tapu müdürlüğüne gitmektir. Her iki yöntemde de ipotek durumunun sorgulanması için tapu sahibi gerekmektedir. Bu yüzden evin satıcısı ile birlikte bu işlemi gerçekleştirip evin üzerinde ipotek olmadığını öğrenebilirsiniz.

Konut Çevresindeki Güvenliği ve Sosyal İmkanları Araştırın

Özellikle konut projelerindeki satılık daireler, artık hayatın vazgeçilmezi haline gelmiş birçok önemli ve eğlenceli mekanları içinde barındıran yaşam komplekslerinin bir parçasıdır. İnsanların hayat standardını yükseltmeyi amaçlayan bu tarz yerler, içerisinde yaşayan herkese pek çok ayrıcalık sunar. Haftanın 7 günü 24 saat güvenlik hizmeti başta olmak üzere bahçeler, parklar, spor salonları, restoranlar gibi sadece ev sahiplerinin yararlanabileceği imkanlar konut projelerindeki satılık evleri son derece cazip hale getiriyor.

Ayrıca ulaşım kolaylığı ve otopark alanlarının bulunması önemli tercih sebeplerinden biridir. Tüm bunlar göz önüne alındığında satılık ev ararken güvenlik konularına ve sosyal imkanlara dikkat etmekte fayda vardır. Evin yer aldığı konumun önemi hakkında daha fazla bilgi edinmek için “Konut Seçiminde Önemli Konumlara Yakın Olmanın Avantajları” başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

İBF İnşaat’ın konut projelerindeki satılık evler Kayseri’nin önemli konumlarında yer alır ve güncel konut fiyatları bakımından en avantajlı imkanlara sahiptir. İBF İnşaat’tan satılık daire alarak konforlu, metrekaresi yüksek ve kaliteli yapı malzemelerinin kullanıldığı bir eve sahip olmanın yanı sıra geleceğiniz için karlı bir yatırım da yapmış olursunuz.

Biz Sizi Arayalım

Tarafıma ait olan elektronik iletişim adreslerine, İBF Doğan İnşaat ‘e bağlı şirketleri ve iştir akleri tarafından doğrudan veya dolaylı olarak mal ve hizmetlerini tanıtmak veya imajını arttırmak amacıyla elektronik iletişim araçlarıyla ticari elektronik ileti göndermesine ve tüm verilerimin hizmet sağlayıcının bilgi sisteminde tutulmasına işlenmesine, ticari elektronik içeriğini ve diğer kayıtları T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığına sunmak üzere kayıt altına alınarak saklanmasına 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun uyarınca izin veriyorum.