Telefon
Bilgi Formu

Satın Alınan Ev Kiraya Verilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Satın Alınan Ev Kiraya Verilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Satılık bir evi kiraya vermek amacıyla almak büyük bir karardır. Ev satın alamayanlar için kiralık evler her ne kadar cazip olsa da nihai kararınızı vermeden önce evinizi kiraya vermenin artılarını ve eksilerini göz önünde bulundurmalısınız. Bir yandan evinizi kiraya vermek mülkiyeti elinizde tutmaya devam ederken ekstra gelir elde etmek için harika bir yol olabilir. Ancak diğer yandan bir evi kiraya vermenin de akılda tutulması gereken ek maliyetleri olabilir.

Ev kiraya vermenin önemli bir aşaması ev sahibi ve kiracı arasında düzenlenecek olan kira sözleşmesidir. Bu sözleşmede her iki tarafın da tüm hak ve sorumluluklarının açıkça belirttiğinden emin olmalısınız. Kiracının kiralık daireyi ne kadar süre ile kullanabileceği ve taraflardan herhangi biri sözleşme şartlarını ihlal ettiğinde ne olacağı gibi konuları kapsayan kapsamlı bir sözleşme oluşturulmalıdır.

Ev sahibi olmanın, güvenilir kiracılar bulmaktan geç kira ödemeleri ya da kiralık eve verilebilecek hasarlarla başa çıkmaya kadar kolay bir iş olmadığını unutmayın. 

Kiralık Daireniz için Potansiyel Kiracıları Dikkatlice Araştırın

Kiralık ev için doğru kiracıları seçme konusunda dikkatli olmalısınız. Potansiyel kiracıları araştırmak, yalnızca sorumlu ve güvenilir olmalarını değil, aynı zamanda kira bedelinin zamanında ödeyebilmelerini de sağlamaya yardımcı olabilir.

Kiralık daireyi kiracılarla buluşturmanın ilk adımı ilan vermektir. Elbette ilanı verirken bulunduğunuz lokasyondaki kiralık daire fiyatlarını da araştırmış olmalısınız. Kiralık ev ilanınıza evinizde yaşamanın getirdiği tüm heyecan verici özellikleri ve olanakları eklediğinizden emin olun. Davetkar bir açıklama oluşturmak, orada yaşamakla ilgilenen kiracı adaylarının sayısını artıracaktır.

Elinizde kayda değer bir kiracı listesi oluştuğunda kiracı adaylarının kira geçmişi, kredi puanları gibi geçmişe yönelik kontrollerini yapmak isteyebilirsiniz. Önceki kiracılık dönemlerinde herhangi bir problem olup olmadığını, mali zorluklar yaşayıp yaşamadıklarını öğrenmek faydalı olabilir. Çünkü bu kontroller gelecekte kira bedelinin ödenebilmesi konusunda size fikir verecektir. Ayrıca daha önceki ev sahiplerine danışmayı da deneyebilirsiniz.

Ayrıca her bir kiracıyla şahsen tanışmak için biraz zaman ayırın ve kiralık dairenize ne kadar iyi uyum sağlayacaklarına dair bir fikir edinin. Yüz yüze bir görüşme size onlara yaşam tarzları hakkında sorular sorma ve ne tür bir kiracı olacakları konusunda fikir edinme fırsatı verecektir.

Kiralık Evinizi Düzenli Olarak Denetleyin ve Bakımını Yapın

Evinizi kiraya verdiğinizde, düzenli denetim ve bakımdan geri kalmamanız önemlidir. Evinizi mükemmel durumda tutmak hem kiracılarınızın konforu hem de evinizin değeri için kritik önem taşır. Bu aynı zamanda sorumlu bir ev sahibi olmanın da önemli bir parçasıdır. Kiracınızın bakım ve onarım taleplerine hızlı ve etkili bir şekilde yanıt vermek, iyi bir kiracı ve ev sahibi ilişkisi kurmanıza yardımcı olacaktır.

Bir ev satın aldıktan sonra kiraya vermek, yatırım getirisi elde etmek için popüler bir seçenektir. Evinizi kiraya verirken bu faktörleri göz önünde bulundurmak iyi bir kiracı bulmanıza ve sorunları önlemeye yardımcı olacaktır.

Siz de yatırım amaçlı ev satın almayı düşünüyorsanız satılık ev ilanlarını incelerken, evin konumuna, çevredeki diğer kiralık daire fiyatlarına göz atarsanız gayrimenkul yatırımınızı daha karlı bir hale getirebilirsiniz. Yatırım amaçlı satılık ev seçenekleri arasında İBF İnşaat projeleri sektördeki en iyi fırsatları sunmaktadır. Yüksek kira getirisine sahip olabileceğiniz, Kayseri’nin en önemli noktalarında yer alan projeleri inceleyebilir, uygun ödeme fırsatlarından yararlanabilirsiniz.

Ayrıca bir ev satın almak istediğinizde sizi hangi aşamaların beklediğini öğrenmek için blog sayfamızdaki “Ev Satın Alırken Hangi Aşamalardan Geçilir?” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Biz Sizi Arayalım

Tarafıma ait olan elektronik iletişim adreslerine, İBF Doğan İnşaat ‘e bağlı şirketleri ve iştir akleri tarafından doğrudan veya dolaylı olarak mal ve hizmetlerini tanıtmak veya imajını arttırmak amacıyla elektronik iletişim araçlarıyla ticari elektronik ileti göndermesine ve tüm verilerimin hizmet sağlayıcının bilgi sisteminde tutulmasına işlenmesine, ticari elektronik içeriğini ve diğer kayıtları T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığına sunmak üzere kayıt altına alınarak saklanmasına 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun uyarınca izin veriyorum.