Telefon
Bilgi Formu

Tapu Masrafı İle İlgili Flash Açıklama

Tapu ile ilgili olarak yapılan yeni açıklama, ev almayı ya da satmayı düşünen herkesi yakından ilgilendiriyor. Tapu harcı ödemelerinde 2022 yılının başından itibaren çeşitli zamların gündeme gelebileceği belirtildi. Buna karşın Web-Tapu kullanımı ise her geçen gün artıyor. Son dönemde pek çok şirket, taşınmaz mülkleri için Web-Tapu kullanmaya başladı. 2021 yılı içerisinde gerçekleşen toplam işlem sayısı 12 buçuk milyonu geçerken tapu harçlarının toplamı da 20 milyar seviyelerine kadar ulaştı. Kayseri’de satılık daire denince akla gelen ilk isim İBF Doğan İnşaat, tapu işlemleri ile ilgili son gelişmeleri sizler için derledi. Habere geçmeden önce siz de hayallerinizdeki eve sahip olmak istiyorsanız İBF Doğan İnşaat’ın konfor ve estetiği bir araya getiren güncel konut projelerine göz atabilirsiniz.

Öncelikle E-Devlet sistemi üzerinde kimlik numaranızla eşleşmeyen taşınmaz mülkleriniz varsa eğer web tapu sistemi üzerinde başvurabilirsiniz.

Tapu işlemlerinde sayı 2021 itibariyle 12 buçuk milyonu aşmış durumda. Önümüzdeki dönemde yeni rekorların kapıda olduğu düşünülüyor. Rakamlar bize gösteriyor ki tapu işlem sayısında ve tapu harcı miktarında şimdiden tüm zamanların rekoru kırılmış oldu. Toplam satışlar 2 milyon 570 bin seviyelerine geldi ve Aralık ayı satışları ile birlikte geçen seneki rekorun kırılması bekleniyor.

Web Tapu Kullanımı Giderek Yaygınlaşıyor

Web-Tapu portalının kullanımı her geçen gün artarken beş milyonun üzerinde vatandaşın hali hazırda bu sistemi kullandığı biliniyor. Sistem de kendisini her geçen gün güncelleyip geliştirme yoluna gidiyor. Özellikle şirketlerin yoğun olarak ilgi gösterdiği bu sistem ile tapu müdürlüklerine gitmeden miras intikali, ipotek ve satış benzeri tapu işlem başvuruları kolayca gerçekleştirilebiliyor.

Kimlik Numaranızla Eşleşmeyen Gayrimenkuller

Eğer e-devlet sistemi üzerinde vatandaşlık numaranız ile eşleşmeyen gayrimenkulleriniz varsa bunun için yine e-devlet sistemi üzerinde bulunan tapu taşınmaz beyanı veya web tapu sisteminde bulunan taşınmaz ilişkilendirme başvurusu linkleri üzerinden başvuru gerçekleştirebilirsiniz.  

Tapu Harçlarına Zam Gelecek Mi?

Tapu harcı ödeme işlemlerinde 2022 yılının başından itibaren zam gelebileceği gündemde. Bilhassa döner sermaye bedellerinde artışlar yaşanması öngörülüyor. Çünkü döner sermaye hizmet bedelleri her yılın başından itibaren geçerli olmak üzere, o yıl için tespit edilen yeniden değerleme oranında arttırılıyor. Bu oran şimdilik yüzde 36,20 seviyesinde. Takdir komisyonları pek çok il ve ilçe için arsa ve arazilerin metrekare birim değerlerinde yüksek oranlar belirledi. 

Siz de bu maliyet artışlarından etkilenmemek için konut sahibi olmak istiyorsanız şuan ev sahibi olmanın tam zamanı. İBF Doğan İnşaat projeleriyle tanışıp yeni hayatınızın kapılarını aralamakta geç kalmayın.

Biz Sizi Arayalım

Tarafıma ait olan elektronik iletişim adreslerine, İBF Doğan İnşaat ‘e bağlı şirketleri ve iştir akleri tarafından doğrudan veya dolaylı olarak mal ve hizmetlerini tanıtmak veya imajını arttırmak amacıyla elektronik iletişim araçlarıyla ticari elektronik ileti göndermesine ve tüm verilerimin hizmet sağlayıcının bilgi sisteminde tutulmasına işlenmesine, ticari elektronik içeriğini ve diğer kayıtları T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığına sunmak üzere kayıt altına alınarak saklanmasına 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun uyarınca izin veriyorum.