Telefon
Bilgi Formu

Taşınmaz İlişkilendirme Başvurusu Nedir? Nasıl Yapılır?

Taşınmaz İlişkilendirme Başvurusu Nedir? Nasıl Yapılır?

Taşınmaz ilişkilendirme başvurusu, taşınmazınızın Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün Web Tapu sistemindeki bilgilerinin düzeltilmesi ya da güncellenmesi amacıyla yapılan önemli bir işlemdir. Bu işlemi, e-Devlet Kapısı üzerinden basit ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Web Tapu, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen bir uygulamadır. Taşınmaz ilişkilendirme başvurusu yapmak için bu uygulamayı kullanabilir, taşınmazlara ilişkin bilgilere uygulama üzerinden erişebilirsiniz.

Web Tapu ile taşınmazlarla yapabileceğiniz işlemler şunlardır:

●      Taşınmaz bilgileri sorgulama

●      Taşınmazların durumu hakkında bilgi edinme

●      Taşınmazlara ilişkin işlem başvurusu yapma

Taşınmaz ilişkilendirme başvurusu yapmak için taşınmazın sahibi veya hissedarlarından biri olmalısınız. Taşınmazın sahibinin T.C. kimlik numarası veya vergi kimlik numarası Web Tapu sisteminde yanlış veya eksik girilmişse, taşınmazın niteliği veya yüz ölçümü Web Tapu sisteminde yanlış veya eksik girilmişse, taşınmazın hissedarları Web Tapu sisteminde eksik veya yanlış girilmişse taşınmaz ilişkilendirme başvurusu yapılmalıdır.

Web Tapu taşınmaz ilişkilendirme başvurusu için herhangi bir ücret talep edilmemektedir. E-Devlet Kapısı üzerinden güvenli ve hızlı bir şekilde başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Taşınmaz İlişkilendirme Başvurusu Nedir?

Taşınmaz ilişkilendirme başvurusu, Web Tapu sisteminde taşınmazın sahibinin, niteliğinin, yüz  ölçümünün veya hissedarlarının bilgilerinin yanlış ya da eksik olması durumunda yapılan bir başvurudur. Bu başvuru ile taşınmazın bilgileri Web Tapu sistemine doğru olarak kaydedilir.

Taşınmaz İlişkilendirme Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvurunuzu tamamlayabilmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

●      E-Devlet Kapısına giriş yapın. Bu işlem için e-Devlet şifresine, mobil imzaya, internet bankacılığına ya da T.C. kimlik kartına ihtiyacınız vardır.

●      "Hizmetler" sekmesine tıklayın.

●      "Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü" hizmetini bulun ve tıklayın.

●      "Web Tapu" hizmetini seçin. Web Tapu uygulaması, taşınmazlarla ilgili bir dizi işlemi online olarak gerçekleştirmenize olanak sağlar.

●      "Başvuru İşlemleri" menüsünden "Taşınmaz İlişkilendirme Başvurusu" seçimini yapın.

●      Başvuru formunda gerekli bilgileri girin.

Başvuru formunda aşağıdaki bilgilerin tam ve doğru bir şekilde girildiğinden emin olun.

●      Taşınmazın ada ve parsel numarası: Taşınmazınızın yerini belirten özel numaralardır.

●      Taşınmazın bulunduğu il, ilçe ve mahalle adı: Taşınmazınızın coğrafi konumu belirtir.

●      Taşınmazın niteliği (arsa, bina, tarla vb.): Taşınmazınızın türünü belirtir.

●      Taşınmazın yüz ölçümü: Taşınmazınızın büyüklüğünü belirtir.

●      Taşınmazın hissedarlarının T.C. kimlik numaraları veya vergi kimlik numaraları: Taşınmazın sahiplerinin kimlik bilgilerini belirtir.

Tüm bilgileri girdikten sonra başvurunuzu onaylayabilirsiniz. Başvurunuz tamamlandıktan sonra başvurunuzun durumunu e-Devlet Kapısı üzerinden takip edebilirsiniz.

Taşınmaz ilişkilendirme başvurusu, bir taşınmazın yasal sahipliğini belirlemek için kullanılır. Bu da mülkiyet hakkının ve tapu kaydının doğru bir şekilde tespit edilmesini sağlar. Doğru ve güncel tapu kaydı, mülkiyetin korunması ve anlaşmazlıkların önlenmesi açısından kritik öneme sahiptir.

Başvuru aynı zamanda bir taşınmazın kullanım haklarını da belirler. Bir taşınmaz kiralandığında veya devredildiğinde, bu işlemler tapu kaydına işlenmelidir. Bu, taşınmazın sahibi veya kullanıcıları için yasal olarak güvence sağlar.

Taşınmazın niteliği, yüz ölçümü veya sahipliği değiştiğinde, bu değişikliklerin resmi olarak kaydedilmesi gerekir. Güncel tapu kayıtları, taşınmazın değerini de doğru bir şekilde yansıtır.

Taşınmaz ilişkilendirmesi, miras yoluyla taşınmazın devredilmesi veya satılması gibi işlemler için gereklidir. Bu tür işlemlerde doğru tapu kaydı ve ilişkilendirme işlemleri, yasal süreçlerin düzgün bir şekilde işlemesini sağlar.

Taşınmaz ilişkilendirme başvurusunu kolay bir şekilde gerçekleştirebileceğiniz Web Tapu uygulaması ile daha birçok tapu işleminizi Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne gitmenize gerek kalmadan yapabilirsiniz. Bu uygulama hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz “Web Tapu Hakkında Bilmeniz Gerekenler” konulu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Biz Sizi Arayalım

Tarafıma ait olan elektronik iletişim adreslerine, İBF Doğan İnşaat ‘e bağlı şirketleri ve iştir akleri tarafından doğrudan veya dolaylı olarak mal ve hizmetlerini tanıtmak veya imajını arttırmak amacıyla elektronik iletişim araçlarıyla ticari elektronik ileti göndermesine ve tüm verilerimin hizmet sağlayıcının bilgi sisteminde tutulmasına işlenmesine, ticari elektronik içeriğini ve diğer kayıtları T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığına sunmak üzere kayıt altına alınarak saklanmasına 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun uyarınca izin veriyorum.