Telefon
Bilgi Formu

Temelden Ev Alırken Sözleşmede Nelere Dikkat Edilmeli

Yatırımlarını gayrimenkulle değerlendirmek isteyen ya da içinde yaşayacakları bir ev satın almak isteyenler için inşaatı henüz başlamamış projelerden ev satın almak, kârlı ve kazançlı olabiliyor. Bu sayede firma, projenin inşaatını finanse ederken insanlar da artan maliyetlere rağmen uygun bedelle ev sahibi olabiliyorlar. 2022 yılında birçok proje hayata geçecek. Ancak maliyetler kur dengesizliğinden ötürü çok artmış durumda. Bu yüzden hem inşaat firmaları hem de ev satın almak isteyenler önden satış modeline yöneldiler. Yüzde 30 yüzde 40 seviyelerinde önden satış kontenjanları ayrılmaya başlandı. Peki bu yöntemle ev alırken nelere dikkat etmek gerekir? Kayseri başta olmak üzere pek çok şehirde lüks konut veya lüks daire projelerine imza atmaya devam eden İBF Doğan inşaat sizler için anlattı…

2022 Yılında Temelden Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

  • İnşaatı henüz başlamayan bir projeden ev almak kendi içerisinde hem avantaj hem de dezavantaj barındıran bir yöntemdir. Maliyet konusunda son derece avantajlı olan bu modelin dezavantajlarıyla karşılaşmamak için sözleşmeye dikkat edilmesi gerekiyor.
  • İmzalayacağınız sözleşme muhakkak profesyonel nitelikte olmalı ve konut projesine dair bütün detaylar sözleşme içerisinde yer almalı.
  • Sözleşmede muhakkak yer alması gereken en temel bilgi satıcının adı, iletişim bilgileri, açık adresi, MERSİS numarası, alıcı adı, iletişim bilgileri ve açık adresi…
  • Sözleşmedeki tarih unsuru göz ardı edilmemeli ve tüm tarihler kontrol edilerek imzalanmalı…
  • Satın alacağınız konuta dair bağımsız bölümün bulunduğu konum, blok, ada ve parsel benzeri nitelikler net ve brüt alanlara da sözleşmede yer verilmeli.     
  • İnşa edilecek binanın ve satın alınacak dairenin değeri, ödemeye dair prensipler ve ödemelerin yapılacağı tarihler mutlaka belirtilmeli.
  • Satıcı konutun hangi tarihte tamamlanacağını, ne zaman alıcıya teslim edileceğini ve yapının ne zaman ruhsat alacağına dair tarihler sözleşmede bulunmalı. 
  • Tarafların cayma haklarını kullanmalarının şartlarına, usulüne ve süresine dair bilgiler…
  • Konutun teslimi sırasında mağdur olunan konuların başında proje ve teslim edilen konutun birbirlerinden farklı olması durumu gelir. Bu gibi bir mağduriyetin oluşmaması için konutta kullanılacak malzemelerin markalarına kadar her türlü detayın sözleşmede belirtilmesi gerekir.

Biz Sizi Arayalım

Tarafıma ait olan elektronik iletişim adreslerine, İBF Doğan İnşaat ‘e bağlı şirketleri ve iştir akleri tarafından doğrudan veya dolaylı olarak mal ve hizmetlerini tanıtmak veya imajını arttırmak amacıyla elektronik iletişim araçlarıyla ticari elektronik ileti göndermesine ve tüm verilerimin hizmet sağlayıcının bilgi sisteminde tutulmasına işlenmesine, ticari elektronik içeriğini ve diğer kayıtları T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığına sunmak üzere kayıt altına alınarak saklanmasına 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun uyarınca izin veriyorum.