Telefon
Bilgi Formu

Türkiye, İnşaat Malzemeleri İhracatında Dünyada 9. Sıraya Yükseldi

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği, yakın zamanda hazırladığı raporu yayınladı. Rapora göre ülkemiz dünya ölçeğinde inşaat malzemeleri ihracatında iki basamak birden yükselerek dokuzuncu sıraya yükseldi. İBF Doğan İnşaat olarak önemli bir parçası olduğumuz Türk inşaat sektörünün tüm dünyada yükselen bir değer olmasından gurur duyuyoruz.

İnşaat malzemeleri sanayicilerinin çatı kuruluşu İMSAD’ın son ekonomik verilere göre hazırladığı rapor, sektörün temsilcileri ve genel kamuoyuyla paylaşıldı. Dünya ve ülke ekonomisine ilişkin değerlendirmeler ve analizlerin yer aldığı raporda, pandeminin etkisi ile dünya inşaat malzemeleri ihracatının yaklaşık olarak yüzde 2,8 daraldığını ve 887.9 milyar dolar seviyelerine indiği görülüyor. Ülkemizin 21.2 milyar dolar seviyesindeki ihracatı Türkiye’yi iki sıra birden yükselterek 9. basamağa çıkardı.

Çin zirvedeki yerini korurken, ülkemizin en büyük ihracat pazarlarının da sırasıyla ABD, İsrail ve Almanya olduğu gözlemlendi. Dünya genelindeki pazar payımız yüzde 2,38’e çıkarken sektör 14,13 milyar dolar net dış ticaret fazlası verdi.

İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu, hazırladıkları raporun yapı sektörü hakkında üretimden istihdama, ihracattan ithalata kadar bütün ayrıntılarıyla son beş yıla ışık tuttuğunu ve dünya pazarındaki bu yükselişten ötürü gururlu olduklarını belirtti.

İBF Doğan İnşaat olarak biz de her geçen gün global çapta bir kalite standardı belirleyen Türk inşaat sektörünün dinamik, genç ve başarılı bir parçası olmaktan, sizlere sağlam ve estetik yaşam alanları sunmaktan dolayı gururluyuz. Hem şirketimiz hem de ülkemiz adına yeni başarılara imza atmak için çalışmaya devam ediyoruz.

Biz Sizi Arayalım

Tarafıma ait olan elektronik iletişim adreslerine, İBF Doğan İnşaat ‘e bağlı şirketleri ve iştir akleri tarafından doğrudan veya dolaylı olarak mal ve hizmetlerini tanıtmak veya imajını arttırmak amacıyla elektronik iletişim araçlarıyla ticari elektronik ileti göndermesine ve tüm verilerimin hizmet sağlayıcının bilgi sisteminde tutulmasına işlenmesine, ticari elektronik içeriğini ve diğer kayıtları T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığına sunmak üzere kayıt altına alınarak saklanmasına 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun uyarınca izin veriyorum.