Telefon
Bilgi Formu

Web Tapu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bilindiği gibi ev sahibi olunduğu zaman tapu ile ilgili işlemler için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nden randevu alınması gerekiyor. Tapu işlemlerinin dijital ortamda daha hızlı ve kaliteli sürdürülmesi için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından Web Tapu sistemi hayata geçirildi. E-devlet ile entegre bir şekilde çalışan Web Tapu sistemine giriş için e-devlet şifresi kullanılabilmektedir.

Web Tapu üzerinde bireysel kullanıcılarla birlikte kurumsal kullanıcılar da işlem yapabilmektedir. Böylece şirketler de tapu ile ilgili işlemler için tapu ve kadastro müdürlüklerine gitmek zorunda kalmazlar. Web Tapu sayesinde herkes gayrimenkullerini dijital ortamda yönetebilmektedir. Web Tapu’da satış, intikal, bağış gibi 46 farklı tapu işlemi, 20 farklı kadastro işlemi yapılabilmektedir.

Web Tapu hizmetlerinden bireysel ve kurumsal kullanıcılar dışında emlakçılar ve taşınmaz değerleme uzmanları da faydalanabilirler. Sistemde bulunan “Emlakçı Girişi” ve “Taşınmaz Değerleme Uzmanları Girişi” kullanılarak birçok işlem kolaylıkla gerçekleştirilebilir.

Web Tapu’da Sunulan Hizmetler

Web Tapu sayesinde tapu müdürlüklerine gitmeden, internet üzerinden satış işlemleri başta olmak üzere ipotek ve miras intikali gibi pek çok işlem için başvuru yapabilir ve ihtiyaç duyulan tüm belgeleri yine internet üzerinden tapu müdürlüklerine gönderebilirsiniz. Böylece tapu işlemleriniz herhangi bir yere gitmenize ve belge getirmenize gerek kalmadan hızlı bir şekilde  başlatılır ve son aşamaya getirilmiş olur.

Sahtecilik girişimlerine karşı tedbirler alınmasına da yardımcı olan Web Tapu hizmetiyle, gayrimenkulleriniz üzerinde işlem yapılmasını önleyen beyanda bulunabilir ya da kaldırabilirsiniz. Ayrıca tapu sahipleri kendilerine ait gayrimenkullerin bilgilerini görebilir; tapu kayıt örneği, ipotek belgesi ve tapu senedi gibi resmi geçerliliği olan belgeleri tapu müdürlüklerine gitmeden sistem üzerinden alabilirler.

Özellikle satılık ev işlemleri için,  alıcı ve satıcının tapu kayıtlarını incelemek için beraber tapu müdürlüğüne gitmeleri zorunluluğu ortadan kalkmıştır. Tapu sahipleri gayrimenkullerine ait bilgilerin alıcı tarafından incelenebilmesi için onlara yetki verebilirler. Böylece alıcı Web Tapu sistemine kendine ait e-devlet şifresi ile giriş yaparak inceleyebilmesi için yetkilendirildiği gayrimenkule ait bilgileri sistemde görebilir. Bu sayede satılık evlerle ilgili tapu işlemleri tapu müdürlüklerine gitmeden son aşamaya kadar getirilebilir.

Tüm Web Tapu başvuru ve belge gönderme işlemlerinin dijital ortamda yapılabildiği gibi Web Tapu başvuru takip edilmesi ve eğer herhangi bir eksiklik varsa SMS ile bilgi gönderilmesi de sunulan hizmetler arasındadır.

Web Tapu Randevu İşlemleri Nasıl Yapılır?

Her şeyden önce Web Tapu giriş için e-devleti ve şifrenizi kullanmalısınız. Girişin ardından sistem sizi webtapu.tkgm.gov.tr adresindeki Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün Web Tapu portalına yönlendirir. Burada Web Tapu randevu işleminin yanı sıra Web Tapu başvuru takip işleminizi de gerçekleştirebilirsiniz.

Randevu işlemine devam etmek için “Başvuru İşlemleri” bölümünden istediğiniz tapu müdürlüğünü ve yapmak istediğiniz işlemi seçebilirsiniz. Ardından randevu tarihi de girildiği zaman ödemeniz gereken harç miktarı karşınıza çıkar. Harç ödeme işlemini de Web Tapu portalı aracılığıyla yapabilir ve Web Tapu randevu işleminizin onaylanmasını sağlayabilirsiniz.

Web Tapu randevu işlemlerinde, ilgili tapu müdürlüğünün kontenjanına göre tarih ve saat seçilebileceğini unutmayın. Eğer istediğiniz güne randevu alamıyorsanız kontenjan dolmuş demektir ama başka uygun bir gün olduğunda o güne randevu alabilirsiniz. Web Tapu randevunuzu alırken gayrimenkulünüzün kayıtlı olduğu tapu müdürlüğünü seçme zorunluluğunuz bulunmadan istediğiniz tapu müdürlüğü için randevu alabilirsiniz.

Eğer bir yıl içerisinde, almış olduğunuz randevulara beş defa gitmezseniz aynı yıl içerisinde yeni bir randevu alamazsınız. Ayrıca aynı gün içerisinde sadece bir randevu hakkınız bulunmaktadır.

Ev alım ve satım sırasında önemli bir yeri olan tapu işlemleri hakkında bilgi verdiğimiz bu yazımızın yanı sıra temelden ev alırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar hakkında da bilgi sahibi olmak için Temelden Ev Alırken Sözleşmede Nelere Dikkat Edilmeli? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Biz Sizi Arayalım

Tarafıma ait olan elektronik iletişim adreslerine, İBF Doğan İnşaat ‘e bağlı şirketleri ve iştir akleri tarafından doğrudan veya dolaylı olarak mal ve hizmetlerini tanıtmak veya imajını arttırmak amacıyla elektronik iletişim araçlarıyla ticari elektronik ileti göndermesine ve tüm verilerimin hizmet sağlayıcının bilgi sisteminde tutulmasına işlenmesine, ticari elektronik içeriğini ve diğer kayıtları T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığına sunmak üzere kayıt altına alınarak saklanmasına 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun uyarınca izin veriyorum.