Telefon
Bilgi Formu

Yatırım Amaçlı Hangi Gayrimenkul Türleri Tercih Edilebilir?

Yatırım Amaçlı Hangi Gayrimenkul Türleri Tercih Edilebilir? 

Gayrimenkul yatırımı yapmak, yüksek getiri ve uzun vadede değer kazanma potansiyeli ile kara geçmenin harika bir yolu olabilir. Çok sayıda gayrimenkul yatırımı türü mevcut olduğundan, herhangi bir karar vermeden önce farklı seçenekleri anlamak önemlidir. 

Yatırım amaçlı gayrimenkul tercihi birçok faktöre bağlıdır ve herkesin hedeflerine, bütçesine uygun olarak farklı olabilir. Ancak genel olarak aşağıdaki gayrimenkul türleri yatırım amaçlı tercih edilebilir:

Konut: Konutlar, yatırım amaçlı en popüler gayrimenkul türlerinden biridir. Kiralama talepleri sürekli arttığı için yatırımcıların bir konuta sahip olmaları düzenli kira gelirini garantiler. 

Ticari: Gayrimenkul yatırım araçlarından bir diğeri olan ticari gayrimenkul, işletmelerin faaliyet göstermek için kullandığı ofis, mağaza, iş yeri, depo gibi gayrimenkul türlerini kapsar. Genellikle büyük şehirlerde yoğunlaşmaktadır ve iş dünyası tarafından talep edilmektedir. Bu nedenle, ofis binaları yatırım yapmak için popüler seçimlerden biridir. Ofis binaları, kira getirileri bakımından da yüksek potansiyele sahiptir.

Sanayi Gayrimenkulleri: Fabrikalar, depolar ve lojistik merkezleri gibi endüstriyel işletmeler tarafından kullanılır. Bu tür gayrimenkuller, uzun süreli kiralamalara sahiptir ve daha yüksek kira geliri elde etmek isteyenler için ideal bir seçim olabilir.

Bu tür gayrimenkullerin her biri farklı özellikleri, kullanım amaçları ve ticari değerleri nedeniyle farklı avantajlar sağlar. Gayrimenkule yatırım yapmayı düşünürken, yatırım bütçenizi, hedeflerinizi, risk toleransınızı, pazar koşullarını ve uzun vadeli planlarınızı dikkate almalısınız. Ayrıca bir gayrimenkul yatırımı yapmadan önce, her zaman uzmanlardan danışmanlık almak önemlidir.

Konut Gayrimenkulüne Yatırım Yapmanın Avantajları

Konut amaçlı gayrimenkullere yatırım yapmak, enflasyona karşı korunmak, portföyünüzü çeşitlendirmek ve tutarlı gelir akışı oluşturmak için iyi bir tercihtir. İster müstakil evlere ister apartman dairelerine ya da rezidanslara yatırım yapmak isteyin, satın almayı gerçekleştirmeden önce iyi bir araştırma yapılmasında fayda olduğu unutulmamalıdır.

Konut amaçlı gayrimenkule yatırım yapmanın en büyük avantajlarından biri kiraya verebileceğiniz ve düzenli kira geliri alacağınız, istediğiniz zaman da kendiniz oturabileceğiniz bir mülke sahip olmaktır. Ayrıca konutlar bölgeye göre farklılık gösterse de özellikle konut projeleri söz konusu olduğunda genellikle düşük bir giriş maliyetine sahiptir.

Konut projelerinden ev satın almayı düşünüyorsanız konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için “Konut Projelerinden Ev Almanın Avantajları” başlıklı blog yazısını okuyabilirsiniz.

Ticari Gayrimenkule Yatırım Yapmanın Avantajları

Ticari gayrimenkul yatırımları genellikle konutlardan daha büyüktür ancak genellikle daha yüksek nakit akışı potansiyeline sahiptirler. 

Ticari gayrimenkule yatırım yapmanın temel avantajı, kira ücretleri veya kiralama sözleşmeleri yoluyla potansiyel olarak daha fazla gelir elde edebilmenizdir. Bu kiralamalar genellikle konut yatırımlarından daha uzun sürer, dolayısıyla uzun bir süre boyunca düzenli ödemeler alabilirsiniz. Ayrıca çevredeki alanın popülaritesi arttıkça varlığınızın değeri de artabilir.

Öte yandan ticari gayrimenkul yatırımları belirli risk ve maliyetleri de beraberinde getirir. İlk yatırım maliyeti konut yatırımlarından çok daha yüksek olma eğilimindedir. Bu da satın almayı çok daha fazla parayla yapmanız gerektiği anlamına gelir. 

Yatırım Amaçlı Bir Gayrimenkulü Değerlendirirken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

“Gayrimenkul yatırımı nasıl yapılır?” sorusunun cevabı elbette bütçenize, ihtiyaç ve beklentilerinize göre değişir. Fakat potansiyel bir gayrimenkul yatırımını değerlendirirken kendinize bazı kilit sorular sormanız önemlidir. 

Mevcut konut piyasası nasıl? Gayrimenkul yatırımı için iyi bir zaman mı? Satın alma işleminizi nasıl finanse edebileceksiniz? Gayrimenkulden ne tür bir yatırım getirisi bekleyebilirsiniz? Konut projesi ne kadar güvenilir?

Bu soruları yanıtlamak belirli bir gayrimenkulün sizin için doğru olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacaktır.

Gayrimenkulün konumunu ve durumunu da göz önünde bulundurmak önemlidir. Yerel bölgeyi ve benzer mülklerin son birkaç yıl içinde piyasada nasıl bir performans gösterdiğini öğrenmeye çalışın. Ayrıca karar vermeden önce mülkü iyice incelemeli ve ileride herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için özenli bir araştırma yapmalısınız.

İBF İnşaat yatırım amaçlı ev sahibi olmak isteyenler için Kayseri’nin değeri sürekli yükselen bölgelerinde konut projeleri üretiyor. Kiraya vereceğiniz dairenin kolay alıcı bulması ve iyi bir kira getiri sağlaması için hayat standartlarını yükseltecek özelliklere sahip olması gerekir. İBF İnşaat’ın örnek dairelerinde de görebileceğiniz gibi tüm satılık daireler en iyi malzemelerin kullanıldığı yaşam alanlarından oluşmakta ve metrekaresi yüksek ölçülerdedir.

“İyi Bir Fikir” sloganına yakışır bir şekilde hareket eden İBF İnşaat, geleceği daha karlı yaşamak isteyen herkes için uygun ödeme seçenekleriyle “İyi Bir” yatırım fırsatı sunuyor.

Biz Sizi Arayalım

Tarafıma ait olan elektronik iletişim adreslerine, İBF Doğan İnşaat ‘e bağlı şirketleri ve iştir akleri tarafından doğrudan veya dolaylı olarak mal ve hizmetlerini tanıtmak veya imajını arttırmak amacıyla elektronik iletişim araçlarıyla ticari elektronik ileti göndermesine ve tüm verilerimin hizmet sağlayıcının bilgi sisteminde tutulmasına işlenmesine, ticari elektronik içeriğini ve diğer kayıtları T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığına sunmak üzere kayıt altına alınarak saklanmasına 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun uyarınca izin veriyorum.