Telefon
Bilgi Formu

Yeni Ev Almak için İyi Bir Fikre İhtiyacınız Varsa İBF Var

Yeni Ev Almak için İyi Bir Fikre İhtiyacınız Varsa İBF Var

Ev almak oldukça önemli bir karardır. Bu kararı vermek için birçok araştırma yapılmalıdır. Yeni ev alırken dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunur. Dikkat edilmezse ilerleyen dönemde ev sahibi için büyük sorunlar ortaya çıkabilir.

Yeni ev alırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur ruhsattır. Ruhsatsız projelerin konut satışı yapılmasının 2014 senesinde çıkan kanunla yasaklanmıştır. Ruhsat işlemleri tamamlanana kadar herhangi bir sebeple ödeme yapmamanız tavsiye edilir.

Deprem kuşağında yer alan Türkiye’de ev alırken binayla ilgili pek çok özelliğin incelenmesi gerekir. İlk olarak tercih ettiğiniz binanın bulunduğu bölgeye dair bilgi edinmelisiniz. Binanın bulunduğu zeminin sağlamlığı da önemli bir güvenlik unsurudur. Satın alma öncesi binanın, Zemin Etüt Raporu ve deprem yönetmeliğine uygun inşa edildiğine dair belgeleri talep etmelisiniz.

Binanın mimari projesi ve deprem risk raporunu da inceleyerek olası hasarlara karşı önlem alabilirsiniz. Satın alma sonrası ipotek veya haciz ile karşı karşıya gelmemek adına konutun kayıtlarını detaylı olarak incelemeniz önerilir.

Konutun bulunduğu alandaki aidat ücretleri ve metrekare ölçülerini teyit etmeniz, ileride ortaya çıkabilecek sorunlara karşın önlem almanıza yardımcı olur.

Farklı cepheleri bulunan konutların birtakım avantajları bulunur. Kış mevsiminde konutun sıcak olmasını sağlayan ve aydınlık bir görünüm sunan Güney cephesi, alıcılar tarafından sıklıkla tercih edilir. Ancak ısıyı ve ışığı direkt almaları sebebiyle yaz aylarında bunaltıcı bir sıcaklık meydana gelebilir.

Uygun fiyatları ile dikkatleri üzerine çeken Kuzey cepheli konutlar ise daha az ışık almalarına karşın her mevsim için uygun yapılara sahiptir.

Almayı düşündüğünüz ev henüz inşa edilmediyse projelerini incelemeli, inşa edildiyse yerinde görmelisiniz. Toplu konut projelerinin avantajlarından yararlanmak istiyorsanız tercih ettiğiniz şirketin güvenilirliğinden emin olmalısınız. Şirkete ait referansları ve yorumları göz önüne alarak karar vermelisiniz.

İBF İnşaat özel olarak tasarladığı modern mimariden oluşan dayanıklı projeleri ile yüksek memnuniyet oranına sahiptir. Yeni ev almak için projeleri inceleyerek güvenli bir seçim yapabilirsiniz.

Yeni Ev Alırken Tapuda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Satın alma sürecinin sorunsuz bir şekilde ilerlemesi için tapu sürecinde oldukça dikkat edilmelidir. Satın almak istediğiniz konuta dair cevaplanmamış sorularınız bulunuyorsa alım öncesi Tapu Müdürlüğü’ne başvurabilirsiniz. Evin vergi borcu, zorunlu deprem sigortası poliçesi ve iskan ruhsatı gibi gerekli belgeleri sorgulatıp inceleyebilirsiniz.

Tapu harcını kimin ödeyeceği sorusu, işlemler sırasında vakit kaybına sebep olabilir. Bu nedenle tapuya gidilmeden önce alıcılar arasında fikir birliğine varılmalıdır. Tapu harcı, konut fiyatının %4’ünden oluşur. Bu ücretin tamamını alıcı veya satıcı ödeyebilir. Uzlaşmaya gidilerek her iki taraf da %2 olarak harcı ödeyebilir.

Yeni Ev Alırken Ödeme Nasıl Yapılmalıdır?

Alım satım sürecinde farklı ödeme yöntemleri bulunur. Bu yöntemler arasında en sık tercih edilen ve güvenliği en düşük olan ödeme biçimi elden ödemedir. Elden ödeme, kaydedilmemesi sebebiyle sorun yaratabilir. Satın alacağınız kişinin güvenilirliği, bu yöntemi tercih edip etmemenizde büyük rol oynar.

Yüksek güvenliği sebebiyle sıklıkla önerilen ödeme biçimleri ise havale, para transferi ve EFT yöntemleridir. Ödeme sırasında açıklama kısmında tapu adres bilgisinin girilip ada ve parsel ücreti olduğunun belirtilmesi önemlidir.

Tapu takas yöntemini tercih eden kişilerin e-Devlet sistemine girerek ödeme numarası almaları gerekir. Ödeme, blokeli olarak hesaba yatırılır ve tapu işlemi tamamlandıktan sonra satıcının hesabına aktarılır. Bu yöntem olası mağduriyetlerin önüne geçerek güvenli bir alışveriş yapılmasına yardımcı olur.

Yeni bir ev alırken ilerleyeceğiniz adımları öğrenmek için daha önce hazırladığımız ‘’Ev Satın Alırken Hangi Aşamalardan Geçilir?’’ yazımıza göz atabilirsiniz.

Biz Sizi Arayalım

Tarafıma ait olan elektronik iletişim adreslerine, İBF Doğan İnşaat ‘e bağlı şirketleri ve iştir akleri tarafından doğrudan veya dolaylı olarak mal ve hizmetlerini tanıtmak veya imajını arttırmak amacıyla elektronik iletişim araçlarıyla ticari elektronik ileti göndermesine ve tüm verilerimin hizmet sağlayıcının bilgi sisteminde tutulmasına işlenmesine, ticari elektronik içeriğini ve diğer kayıtları T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığına sunmak üzere kayıt altına alınarak saklanmasına 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun uyarınca izin veriyorum.